JazzFestBrno odhaluje podzimní program: Marcus Miller, Charles Lloyd, Ashley Henry i Brandee Younger s jazzovou harfou



novinka

Ačkoli do skončení jarní části letošního ročníku festivalu JazzFestBrno zbývají ještě čtyři koncertů, pořadatelé zveřejňují podstatnou část podzimního programu. Přijedou velké jazzové osobnosti - jeden nejzásadnějších saxofonistů všech dob Charles Lloyd, kultovní baskytarista Marcus Miller, spolupracovník Milese Davise, Michaela Jacksona, Herbieho Hancocka a Erica Claptona, držitel dvou Grammy a 16 nominací a také jeden z nejvlivnějších bubeníků současnosti, již dříve oznámený, Nate Smith. Na podzim bude také pokračovat klubová řada Club Life, která nabídne ve stylovém prostředí Cabaretu des Péchés výjimečné hudební zážitky „na dosah ruky”. Poprvé v Brně vystoupí například hráčka na koncertní harfu Brandee Younger se svým triem, nové album Fly živě zazpívá Michael Mayo, vokalista a skladatel z Los Angeles na pomezí jazzu, gospelu, rhythm and blues a soulu. Svůj nezaměnitelný stylový mix představí Makaya McCraven, americký bubeník spojující současný jazz s hip hopem a finále v Cabaretu obstará jeden z největších jazzových talentů ve Velké Británii, zpěvák, pianista a skladatel Ashley Henry. Večer v Kabinetu Múz propojí český all stars ansámbl Muff s energickými islandskými ADHD. Program celého festivalu i vstupenky v prodeji jsou na www.jazzfestbrno.cz.

„Letošní rozšířená koncertní sezona nám umožnila namíchat opravdu pestrý a atraktivní program. Na jednom festivalovém plakátě tak mohou fanoušci vedle sebe najít jména legend typu Charlese Lloyda nebo Marcuse Millera a zároveň i nastupujících umělců, jako jsou třeba Ashley Henry nebo Michael Mayo. Nadále zůstáváme stylově rozkročení od fúze jazzu s klasikou až po hip hop a nabízíme tak našim fanouškům ucelený pohled na současný jazz,” říká na úvod umělecký ředitel Vilém Spilka.

Podzimní část zahájí 5. října v Cabaretu des Péchés afroamerická hráčka na koncertní harfu Brandee Younger včele svého tria. „Už jen díky tomuto nástroji můžeme považovat její trio za unikát. Ale nejde zdaleka jen o netypický zvuk, nýbrž o jedinečnou hudbu jako takovou. Brandee Younger je považována za průkopnici ve využití harfy nejen v moderním jazzu, ale i hip hopu a R´n´B,” zdůrazňuje Spilka. Za album Somewhere Different z roku 2021 získala v kategorii Nejlepší instrumentální kompozice svoji první nominaci na cenu Grammy.

8. října v Kabinetu MÚZ čeká na návštěvníky dvojkoncert. V první části zahraje česká formace Muff. „Kapela platí na české scéně za all-star ansámbl. Sestavu tvoří pětice osobitých muzikantů vytvářejících koláž na pomezí jazzu, rocku a psychedelie prolnuté elektronikou a samply,” zdůrazňuje Spilka. V hudbě islandského kvarteta ADHD si podává ruku vikingský přírodní přístup s technologickou současností. „Formace fascinuje nejen jazzové fanoušky, kteří oceňují sofistikovanou stavbu jejich skladeb a brilantní hráčské výkony, ale i rockové posluchače a příznivce moderních tanečních stylů,” říká Spilka.

19. října zavítá do Cabaretu des Péchés zpěvák a skladatel z Los Angeles Michael Mayo, který se pohybuje na pomezí jazzu, gospelu, rhythm and blues a soulu. Zpíval s Herbiem Hancockem, Natem Smithem, byl členem R&B kapely Shrek Is Love a spolupracoval i s Kneebody, Moonchild nebo Jacobem Collierem. „Maximum svých schopností nechal vytrysknout v nahrávce Stolen Moments, kde ve stylu Bobbyho McFerrina nazpíval přes sebe v pozoruhodném aranžmá více než dvě stě padesát vlastních vokálních linek,” líčí Spilka.

Baskytarista Marcus Miller, jedna z hlavních hvězd podzimní části, který vystoupí 24. října v Sonu, patří od osmdesátých let mezi nejvýznamnější světové instrumentalisty, producenty a skladatele. Seznam těch, se kterými spolupracoval, je impozantní - například Michael Jackson, Herbie Hancock, Eric Clapton, Wayne Shorter nebo Frank Sinatra. „Zvláštní kapitolou byla spolupráce s Milesem Davisem. Miller stál v pozadí jednoho z jeho zázračných ´zmrtvýchvstání´ na albu Tutu, které i produkoval a byl autorem dodnes populární titulní skladby. Produkoval i následující dvě Davisovy desky Music from Siesta a Amandla,” zdůrazňuje Spilka.

Americký bubeník Makaya McCraven, který své umění ukáže 4. listopadu v Cabaretu des Péchés, je jedním z těch muzikantů, jejichž hudba je důkazem, že současný moderní jazz, zvlášť takový, který by měl zaujmout mladší publikum, se bez hip hopu neobejde. „McCraven se v prestižní odborné anketě DownBeatu stal v roce 2020 nejlepším producentem a nejlepším bubeníkem roku mezi novými tvářemi scény. Jeho poslední album In These Times, na kterém pracoval sedm let, jej dostalo do vybrané společnosti na jednom z nejuznávanějších labelů Nonesuch Records,” popisuje Spilka.

S Natem Smithem, který je považovaný fanoušky i kolegy bubeníky napříč generacemi za kult a legendu, zahrají 9. listopadu v Sonu v triu James Francies, klávesista vydávající u prestižního labelu Blue Note, a basista Michael League, vůdčí duch mimořádně úspěšných a populárních Snarky Puppy. „Nate Smith spolupracoval s takovými jazzovými osobnostmi jako Pat Metheny, Dave Holland, Chris Potter, José James, John Patitucci nebo Ravi Coltrane, proslul ale také hostováním s funkovou kapelou Fearless Flyers, spoluautorstvím Jacksonova hitu Heaven Can Wait nebo virálními videi s milionovými zhlédnutími,” dodává Spilka.

Jedna z největších stále aktivních jazzových legend, sedmaosmdesátiletý multiinstrumentalista a skladatel, jehož život mapuje jazzové dějiny od první poloviny padesátých let. To je saxofonista Charles Lloyd, který vystoupí 10. listopadu v Sonocentru. Zatím poslední album The Sky Will Still Be There Tomorrow vydal vloni v březnu v all star kvartetu s pianistou Jasonem Moranem, basistou Larrym Grenadierem a bubeníkem Brianem Bladem. „Na serveru Metacritic získalo album 95 ze 100 možných bodů, což je ta nejlepší pozvánka na jeho brněnský koncert. Už proto, že v téměř identické sestavě se objeví také letos v Brně, jen Briana Bladea za bicími nahradí neméně skvělý Eric Harland,” láká Spilka.

30. listopadu v Cabaretu vystoupí v české premiéře zpěvák, pianista a skladatel Ashley Henry s kapelou, jež ukazuje jeho rhythm and bluesovou tvář. Henry je považován za jeden z největších jazzových talentů Velké Británie. Vystupoval a spolupracoval například s Jasonem Marsalisem, Terencem Blanchardem, Shabakou Hutchingsem, Jeanem Toussaintem a Robertem Glasperem. Debutové album Beautiful Vinyl Hunter nominovala BBC 6 na Album roku a Ashley Henry byl jmenován novým jazzovým umělcem roku časopisu France Jazz Magazine pro rok 2020. „Zvuk kapely Ashleyho Henryho odráží vlivy současné londýnské scény a zároveň karibské kořeny,” uzavírá Vilém Spilka.

Více informací o kompletním programu festivalu a předprodej vstupenek probíhá na www.jazzfestbrno.cz.
JazzFestBrno 2025 - zbývající program jarní části a nový podzimní program:

pondělí 12.05.2025 / Cabaret des Péchés: Kris Davis Trio
středa 14.05.2025 / Cabaret des Péchés: Klára Pudláková & MAOMAH + Nikol Bóková Trio
středa 21.05.2025 / Cabaret des Péchés: Helicopets + David Dorůžka / Piotr Wyleżoł Quartet
úterý 24.06.2025 / Sono Centrum: BadBadNotGood

neděle 05.10.2025 / Cabaret des Péchés: The Brandee Younger Trio
středa 08.10.2025 / Kabinet MÚZ: Muff + ADHD
neděle 19.10.2025 / Cabaret des Péchés: Michael Mayo: Fly
pátek 24.10.2025 / Sono Centrum: Marcus Miller
úterý 04.11.2025 / Cabaret des Péchés: Makaya McCraven
neděle 09.112025 / Sono Centrum: Nate Smith
pondělí 10.11.2025 / Sono Centrum: Charles Lloyd Sky Quartet
neděle 30.11.2025 / Cabaret des Péchés: Ashley Henry


Vloženo: 07.05.2025, martin

Související fotografie