Band

Zahradkaři

Year: 2007Zahradkaři
Buď správcem tohoto profilu


Kopřivnická skupina vznikla v roce 2007 volnou transformací bubenické skupiny poté, co ztratili natrvalo svého kamaráda a přítele Radka Rusnáka. V názvu ZAhRADKAři jsou skryty dva významy. Jednak zahrádkáři jako takoví, neboť zmíněná bubenická skupina se scházela s týdenní pravidelností na Radkově zahrádce po dobu 10 let. Druhý význam je tvořen velkými písmeny ZA RADKA, čímž si kapela neustále připomíná svého kamaráda Radka.

ZAhRADKAři se snaží si jít svou cestou. Styl, který skupina hraje, se jmenuje eko-agro-punk. Snaží se ke tvorbě přistupovat jako k pěstování. Je potřeba nejdříve kvalitně zasít, pak pohnojit a samozřejmě nechat dozrát. To jsou procesy, které se nedají uspěchat a hlavně musí bavit.

Skupinu tvoří její stabilní jádro Jandy, Petis, Ekša, Martin, Aleš, Njumen, Jindra a jako host občas vystupuje Milan Rusnák. Na Kremlfestu ZAhRADKAři vystoupili v trochu netradiční sestavě, kdy na basu zahrála Majda Jalůvková.

Sešlosti, které daly později vzniknout uskupení Zahradkaři se odehrávaly už od konce roku 1999, kdy nabyly pravidelný týdenní charakter. Vše probíhalo v duchu skotačení na africké rytmy (coucou, kpanlogo, mbaba, marakadon, ibo, akivovo a jiné) volně upravené podle momentálního nástrojového složení uskupení.tzn bubny djembe,šamanské bubny, balafon atd. Tento projekt by se dal nazvat Afro-tatro drum system.
Uskupení Zahradkáři vzniklo na podzim 2007 poté co zemřel jeden z pořádajících členů sešlostí - Radek Rusnák. Transformace Afro-Tatro drum systému v Zahradkáře byla přirozeným vyústěním dané situace, neboť Radek byl jeden z hlavních stavebních kamenů uskupení. Symbolicky po nějakém čase se uskupení dohodlo na společném názvu ZAHRADKAŘI. V názvu patrné chyby (malé H a krátké A) ve skutečnosti nejsou chybami, ale záměrem. Odkazují na dvojsmyslnost názvu uskupení. Oficiální zkušebnou uskupení je zahrádka Radkových rodičů pod Bílou horou v Kopřivnici a název také odkazuje na našeho bývalého člena a kamaráda, hraje se totiž za Radka.

Zahradkáři rovněž neplánovaně navazují na skupinu Stehno ve výtahu respektive jde o jakýsi návrat k písničkám (na rozdíl od Afro-Tatro drum systému). Stehno ve výtahu bylo pokojovou kapelou (hrálo se v dětském pokoji mezi roky 1993/1995) Skupina neodehrála nikdy žádný koncert. K dispozici je pouze výběrové CD připravené po více jak 11 letech. Skupina vznikla přeměnou podobně pokojové skupiny Executor 1990/1992 v roce 1993 a příchodem dvou členů včetně Radka, který spolu s Petrem a Pavlem (Executor) utvořil skupinové jádro, které bylo ještě spolu s Michalem u vzniku rytmických sešlostí a fungovalo až do Radkovy smrti a je tady s dalšími obměnami (vznik druhé bratrské dvojce a první žena) a v novém habitu pořád.

Na ZAhRADKAře je přímo napojeno ještě uskupeni pseudostereo, které je zároveň takovou ZAhRADKAřskou alternativou.

pseudoSTEREO

pseudoSTEREO je experimentální odnož hudebního seskupení ZAhRADKAŘI. Tato tvorba dostává finální podobu až s myší a klávesnící nebo po velmi podnětných jamech. Použité materiály byly nahrány za tímto účelem, nebo použité z archivu ZAhRADKAŘI.

Added: 20.10.2017, martin

Facebook


Similar artists

stage
Apple Juice
stage
N.V.Ú.
stage
Jan Fiala
stage
Fero