Band

Lety mimo

Year: 1990Lety mimo
Zdroj: Redhead Records


Buď správcem tohoto profilu


Původní název kapely: CHÁTRA 77, který se za několik měsíců změnil na Lety mimo. LM založili kamarádi Cvanc a Looky už na střední škole v Turnově.Původní sestava LM byla: Looky Klofec-voc., bass, CVANC-guit., drums, Patrik Bergman-piano, Lukáš Kmoch-drums, příčná flétna. Už od začátku bylo pro LM typické míchání hudebních stylů. Jelikož co člen, to jiný hudební názor, ovlivněni naprosto různorodými kapelami - Red Hot Chilli Peppers, Faith No More,atd. Další vývoj LM ovlivnil ALT CLUB v Turnově, kde po dva roky zkoušeli a koncertovali. V té době už v nové sestavě, Looky a Cvanc zůstali a přidal se k nim nový bubeník Pavel Navratovič, který posunul styl více do funku. S ním také proběhlo první veřejné vystoupení při příležitosti otevření ALT CLUBu na podzim 1992.

Následující rok odchází bubeník Pavel a přichází Michal Pecka. Lety začínají hrát i v jiných městech než jen v Turnově.Po ukončení studia na střední škole ukončují na nějaký čas i LM.Jelikož Cvanc s Lookym se přesouvají do Prahy a bubeník zůstává v Turnově. Téměř hned začínají spolupracovat na projektu SAMIR zpěváka Samira Housera. Skupinu ještě tvoří Marek Kopecký, hrají písničkopunkový styl.Kapela koncertuje po pražských klubech a na jaře roku 95 se rozjíždí velký projekt "Neviditelná vlna".

Sjednocuje kapely jako jsou Rány těla, Snake, United heads, Posmrtné zkušenosti, Houseboat a Samir.Pod vedením Dana Šustra se natáčí demo se samirem.Leč neúspěšné. Samir ztrácí původní nadšení. V té době ale už vzniká další projekt, který dal dohromady Dan Šustr.Je to comeback v podstatě legendární skupiny osmdesátých let "Jižní pól". Ve které je z původní sestavy pouze zpěvák Pepa Vondráček, dále skupinu doplňují Cvanc s Lookym a bubeník Jakub Gaisler ze skupiny Snake a Rány těla. První koncert odehrají na Silvestra 96 v rámci Neviditelné vlny v klubu X.

V tomto období začíná další etapa LM. V sestavě Looky, Cvanc a Jakub Gaisler obnovují LM činnost. Začínají pracovat na novém repertoáru, který je do značné míry ovlivněn jejich projekty i současnou hudební scénou. Nový repertoár je více písničkový trochu do punku, ale je v něm možno zachytit i vlivy taneční hudby. Premiérový koncert se odehraje náhodou v Turnově, ale už ne v Alt Clubu, který byl zrušen. V Praze je to o něco později začátkem září 96 v Belmondu spolu s Ránama těla. Od té doby LM pravidelně koncertují po Praze, ale i jiných místech ČR.

V listopadu 96 nahrávají 6 písničkové demo ve studiu Vintage, složené především z chytlavých písniček s jistým zájmem oslovit některé hudební vydavatelství. Bezúspěšně. Od jara 97 si LM vybrala skupina Tři sestry jako předkapelu na své koncerty. Tři sestry si taky vybrali Cvance na post kytarysty.Od té doby hrají LM jako předkapela Tří sester v obsazení Looky - basa/hlas, Cvanc - kytara/harmonika/hlas, Kuba - bubny. Sem tam se odehraje i samostatný konzert či vystoupení s jinými skupinami.

V srpnu 1998 natočili LM v Praze ve studiu Hostivař první oficiální nahrávku, která se jmenuje UFO a obsahem je 14 písní, do té doby hrané pouze na konzertech. Dalšímu demu předcházelo čilé koncertování. Demo vzniklo na jaře 2000 ve studiu SONO.Díky němu se otevřely dveře na velké koncerty (předskakování německým LIQIDO a později kultovním YOUNG GODS), ale hlavně podepsali s BMG smlouvu na první velkou desku. Na Silvestra 2000 odehrál Kuba s Letama poslední koncert, částečně se podílí ještě na nahrávání desky a z kapely odchází.

Nahrazuje ho bubeník Kokesh ze Tří sester.Album 2001 SPACE PUNK vychází v květnu 2001.Na podzimodjeli turné k desce, které bylo zasponzorováno firmou ETNIES. Koncerty byly po celé ČR a představil se na nich i DJ Starks. Zahráli si taky před finskými HIM v pražské hale na Brumlovce.

Z mnoha dalších koncertů a letních festivalů vyčnívá hodně povedený zájezd do Chorvatska. Jely snimi kapely jako Divokej Bill, Wohnout atd.Připravuje se nová deska, která se nahrává ve studiu Elements DC ve spolupráci s Alešem Zenklem a Honzou Horáčkem. Vychází v dubnu 2003.V této době dochází k zásadní situaci a to, že Cvanc odchází ze Tří sester, aby se mohl věnovat naplno Letům. Kokeš se ale rozhodl u Sester zůstat a nastal další problém na postu bubeníka, který trval skoro celý následující rok. Chvíli alternoval Kokeše Kiska (ex Divokej Bill) posléze ho vystřídal Bělda,kamarád, který s nimi zkoušel ještě v Turnově.

V létě proběhlo další Chorvatsko společně s Divokym Billem a Krucipüskama. Kokeš zůstal u Sester definitivně a zimní koncerty odehrály s Běldou.Začátkem dubna oslavili na koncertě v Roxy 10 let od prvního regulérního vystoupení. Byly postavený dvoje bicí a společně s Běldou hráli i bejvalí drummeři Kiska, Kuba a Kokeš. Z hostů si s náma zahráli: Ema B. (Khoiba), Venca (DivokejBill), Márdi (Vypsaná fixa), Bare a Sax (Inside kru), Gregory (Southpaw), Aleš Zenkl (November 2nd, Meky Žbirka).

Celý koncert zaznamenali a vyšel na podzim jako Live CD „10let Letů od prvního letu“. Byly postavený dvoje bicí a společně s Běldou hráli i bejvalí drummeři Kiska, Kuba a Kokeš. Z hostů si s náma zahráli: Ema B. (Khoiba), Venca (DivokejBill), Márdi (Vypsaná fixa), Bare a Sax (Inside kru), Gregory (Southpaw), Aleš Zenkl (November 2nd, Meky Žbirka). Celý koncert jsme zaznamenali a vyšel na podzim jako Live CD „10let Letů od prvního letu“. Ovšem na začátku letních prázdnin došlo k další změně a to na bubenickém postu.

Na místo Běldy nastupuje LukášHorst Maštěnka, mladý bubeník z Kralup nad Vltavou. Po vydání živáku se od října rozjíždí další koncerty v rámci Represent tour, které končí až po Vánocích. V roce 2006 vychází jejich další album Electra.

Added: 11.04.2014, martin

Facebook


Similar artists

stage
Tengri
stage
TiNG
stage
Petr Janda
stage
Eva Turnová