Band

Dr. MAX

Year: 1980Dr. MAX
Buď správcem tohoto profilu


Rocková skupina Dr Max vznikla v roce 1980.

Hned od založení se skupina Dr Max věnovala vlastní tvorbě, nikoho nekopírovala a pracovala na svém vlastním originálním soundu. První sestavu tvořil Pavel Holý zpěv, Taras Prodanec kytara, Pavel Krahulík bicí a Josef Vízek baskytara. Krahulík byl záhy vystřídán úderným Františkem Brotánkem. Dále se na postu druhé kytary vystřídalo několik muzikantů Jan Dick, Jaroslav Šlambora, Ota Kott, Daniel Šustr.

Skupina hrála na různých akcích, plesech, brigádách, koncertech a dokonce se jí podařilo obnovit koncertování v legendárním sále na pražské Ořechovce, kam přicházelo i 300 diváků.

Skupina se zúčastnila v roce 1982 legendárního Beatsalonu, kde obsadila 2. místo.

V roce 1984, kdy měla skupina za sebou klip v televizní Hitšarádě, vychází první pantonský singl s písněmi „Co ty jsi zač“, „Jak se máš“. Ještě v tomto roce je skupina na festivalu Rockový maraton oceněna za nejlepší píseň - skladbou Salto mortale. To už Dr Max experimentuje s klávesovými nástroji, pro plnější a mohutnější sound. Dále odchází bubeník Franta Brotánek a to ze zdravotních důvodů. Toho nahrazuje charismatický Jane Jaros, který přináší do souboru nový pohled na další vlastní tvorbu.

Během roku 1985 dochází ve skupině ke změnám. Přichází klávesista Roman Holý a později na post druhé kytary Daniel Šustr. V této sestavě vzniká repertoár na první dlouhohrající desku LP, která vychází u pantonu v roce 1986 s názvem Vaše tělo (uletělo) .

V té době už skupina jezdila pod křídly PKS, a krátce po vydání LP se zprofesionalizovala.

Koncerty, festivaly, natáčení klipů, nahrávání singlů, v únoru 1988 byla skupina vyslána na hudební festival do Berlína. Do roku 1989 dochází ještě k několika změnám složení. Dana Šustra na kytaru krátce nahradí Jan Militký, který je vystřídán Petrem Humlem. Jane Jarose (vojna) vystřídal na čas Dan Čámský, po Jarosově návratu a emigraci za bicí usedl Martin Procházka.

V roce 1989 je natočená druhá dlouhohrající deska „Plastické můry“, která vychází v roce 1990 opět u Pantonu.

Jako hosté se skupinou Dr Max vystupovalo na koncertech a spolupracovalo v nahrávacích studiích mnoho hudebníků např. saxofonista Štěpán Markovič, klávesy Petr Malásek, bicí Michal Hejna, bicí, piáno a housle Pavel Skála apod.

Dr Max má ještě jednoho stálého člena a to skoro od vzniku kapely a tím je výhradní textař Dušan Hejbal.

V roce 1992 vydává Panton skupině kompilační CD s názvem Best of Dr Max.

Roku 1993 vychází skupině třetí album „Jen blbni“. V témže roce skupina ukončila svojí činnost.

V roce 2000 vystoupila jako host na diskotéce ve Vrchlabí v klubu Dr Max, který je podle skupiny pojmenován. Toho roku vychází i CD Hits 2000.

V roce 2014 dochází k opětovnému setkání zakládajících členů P. Holý, Prodanec, Vízek a vzniká nápad zkusit si zahrát, jen tak pro radost. Nazkoušel se repertoár a v malém klubu na Petřinách skupina vystoupila s podporou houslové sekce String Ladies. Pro velký ohlas byli osloveni bývalí členové souboru Jane Jaros a Roman Holý, kteří souhlasili s obnovením v původní sestavě. V listopadu 2014 skupina vystoupila v Malostranské Besedě. Na postu kytary vedle Tarase Prodance hraje vynikajicí kytarista Mirek Linhart. Skupina je obohacena o ještě jedny klávesy, za kterými je další vynikající muzikant Martin Mach, tan navíc sound obohacuje ještě hrou na trombón.

Skupina v současnosti vystupuje s repertoárem sestaveným z osvědčených vlastních hitů a většinou jěště s mnoha zajímavými hosty. Ve staronové sestavě a v plné síle natáčí skupina Dr Max svou novou desku, která by měla co nevidět spatřit světlo světa! Smlouva se Supraphonem je již podepsána.

Skupina Dr Max patřila v 80. letech k předním představitelům tzv. Nové vlny v rockové muzice na území tehdejšího Československa. Prošlapávala cestu ostatním souborům, třeba i tím, že se podílela na obnovení beatových festivalů. Jako první česká kapela v amatérském statutu natočila oficiálně vydanou dlouhohrající desku!

Added: 25.10.2021, martin