Band

Čechomor

Year: 1988Čechomor
Zdroj: Warner Music Czech Republic s.r.o.


Buď správcem tohoto profilu


Historie

1988 – na jaře vzniká hudební uskupení s názvem I. Českomoravská nezávislá hudební společnost. V první sestavě hráli: Jiří Břenek - housle a zpěv, František Černý – kytara zpěv, harmonikář Jiří Michálek a houslista Antonín Svoboda.

1990 – ke sklonku roku kapela vydává své první album Dověcnosti, které obsahovalo řadu upravených lidových písní z Čech a Moravy. Po natočení Dověcností, kde hrál jako host na trubku Radek Pobořil (dnes stálý člen Čechomoru), vystupovala kapela po celé Evropě. Po odchodu Jiřího Hodiny hostoval se skupinou houslista Jan Hrubý.

1994 – přichází potřeba změny zvuku a z akustického pojetí pozvolna začínal přecházet do elektrické podoby. Přišel bubeník Martin Rychta a přivedl s sebou Michala Pavlíka, který hraje na cello a dudy. V této době oslovil Jirka Břenek houslistu Karla Holase, který začal vystupovat s kapelou již pod zkráceným názvem Českomoravská hudební společnost.

1996 – vychází druhé album Mezi horami. Na podzim umírá předčasně na zákeřnou nemoc Jiří Břenek.

1997 – kapela hraje ve složení: František Černý – kytara, zpěv, Karel Holas – housle, zpěv, Radek Pobořil – akordeon, trubka, Michal Pavlík – violoncello, české dudy a Martin Rychta – bicí.

1999 – Českomoravskou hudební společnost pozvala jako předkapelu na svoje turné „Větší, než malé množství lásky“ skupina Lucie.

2000 - „Českomoravská“ vydává své třetí řadové album nazvané Čechomor. Jako host si na něm na bicí zahrál David Koller a zazpívala Lenka Dusilová. Po vydání skupina definitivně zkrátila název na Čechomor a v létě 2000 pozval Jarek Nohavica Čechomor na společné turné. Po turné na podzim roku 2000 vystřídal Martina Rychtu bubeník Radek Klučka.

2001 – firma SAP stojí za organizací koncertu v Rudolfinu. Na tento lednový koncert si hudebníci z Čechomoru přizvali ke spolupráci komorní orchestr Collegium českých filharmoniků, který aranžoval světoznámý hudební skladatel, zpěvák a punker Jaz Coleman, kterého oslovil Karel Holas. Čechomor Jaze natolik zaujal, že bylo pod jeho producentským vedením natočeno další album s názvem Proměny. V době turné s Jarkem Nohavicou přišel Petr Zelenka s nápadem natočit film. Čechomor získává tři ceny Anděl - skupina roku, za album Proměny a za stejnojmennou skladbu.

2002 – na jaře přichází do kin „Rok Ďábla“. Na podzim vyšla živá nahrávka Čechomor-Live.

2003 – koná se turné Proměny tour 2003. Záznam z koncertu z pražské T Mobile Arény vyšel na DVD a double CD.

2004 - od ledna hraje v Čechomoru nový bubeník a hráč na perkuse Roman Lomtadze.

2005 – 16. května vychází nové CD "Co sa stalo nové." Na albu hostují dva z účinkujících festivalu Womad Praha 2000 - irský zpěvák Iarla O´Lionaird a japonský hráč na bubny taiko a flétnu šakuhači, Joji Hirota.

Souběžně s vydáním alba proběhly čtyři velkolepé koncerty v Čechách, na Moravě a Slovensku. Největší z nich se odehrál v pražské T-Mobile Aréně. S Čechomorem na něm vedle zpěvačky Lenky Dusilové, hráče na irské dudy Dana Vališe a cimbálisty Jana Mikuška hostovali i oba zahraniční muzikanti, kteří se na Co sa stalo nové podíleli ve studiu. Právě tento vrcholný pražský koncert je zachycen na později vydaném live albu a DVD "Stalo sa živě."

Své nové album skupina představila také v Polsku i v Londýně. Na podzim 2005 proniklo album do první dvacítky mezinárodní rozhlasové hitparády Evropský žebříček world music (WMCE).

2005 - v průběhu tohoto roku natáčí Karel Holas, Radek Pobořil, Michal Pavlík a další muzikanti ve studiu Sono album Lemele izraelské zpěvačky Chavy Alberstein, která se mimochodem podílela i na hudbě k filmu Musíme si pomáhat. Producentem alba je muzikolog a skladatel Aleš Březina.

2006 - si Piotr Uklanski, polský režisér žijící v New Yorku, objednal u Karla Holase hudbu ke svému prvnímu filmu Summer Love, který se roku 2006 promítal na festivalu v Cannes.

V červnu 2006 došlo k zásadnímu průlomu na zahraniční trhy. Album Co sa stalo nové vyšlo v Británii a stává se tak pro skupinu "bránou" na světová podia. Prodej alba na domácí půdě přesáhl hranici 30 000 a v srpnu vychází zmíněná koncertní podoba, Stalo sa živě. Souběžně s živým albem vychází i stejnojmenné live DVD, které vedle koncertu přináší i 11 videoklipů, fotogalerii a filmový dokument z natáčení Co sa stalo nové.

21. srpna 2006 vyjíždí Čechomor na svoji první železniční šňůru nazvanou Vlak Tour, s japonským hostem Joji Hirotou. V průběhu Vlak Tour vznikl televizní dokument, který byl na žádost diváků v České televizi několikrát reprizován.

Na podzim skupina koncertuje v Anglii a Polsku, kde vychází album Proměny. Říjen a část listopadu strávil Čechomor na svém prvním velkém turné po USA. Skupina vystoupila v nejvýznamnějších amerických velkoměstech společně s Lenkou Dusilovovu, turné zorganizoval její americký producent Ben Yonas, s nímž natáčela svoji poslední desku.

2007 - Kooperativa Tour 2007 v rámci něhož začíná spolupráce s obecně prospěšnou společností Pomocné tlapky, která se specializuje na výchovu asistenčních psů. Čechomor vedle toho koncertoval v Maďarsku na Kalaka festivalu, v Belgii při otevírání nového Českého domu, v Anglii, a též na moravsko-slovenském pomezí ve Velké nad Veličkou, v samém ohnisku moravské lidové hudby, na folklorních slavnostech Ozvěny Horňácka s legendárním primášem Martinem Hrbáčem.

Na podzim se natáčí album "Sváteční Čechomor" se zajímavými hosty: Ondřej Smeykal hraje na australskou basovou rouru didgeridoo, velmi všestranný Taras Volshchuk z Ukrajiny přispěl svým kontrabasem, k dalším přidaným nástrojům patří dudy, cimbál, trubka a bastrombon. Na albu jsou vedle českých, moravských a slovenských lidových skladeb i písně v polštině a těšínském nářečí. Překvapením je účast dvou nových zpěvaček, dvojnásobné držitelky slovenského Zlatého slávika Zuzany Smatanové a velmi nadějné Elišky Ptáčkové z Prahy.

2008 - Karel Holas skomponoval hudbu k filmu Svatba na bitevním poli režiséra Dušana Kleina; premiéra je 9. ledna 2008. Vychází CD Pověsti moravských hradů a zámků. Jedná se o o kombinaci čtených pověstí (v podání herce Miroslava Vladyky) a lidových písní, které se k pověstem váží, v úpravě Čechomoru. V květnu vyráží kapela na turné s Divokým Billem, které obsahuje 7 společných koncertů.

2009 – Čechomor se účastní soutěže Eurosong se skladbou Józef, moj kochany. Vychází alba Pověsti českých hradů a zámků a Pověsti slezských hradů a zámků. Pro velký úspěch je již potřetí v řadě uspořádáno turné s názvem „Podpořte s námi Pomocné tlapky“ v rámci Kooperativa tour 2009.

2010 – vychází CD Písně z hradů a zámků, které obsahuje všechny skladby z trilogie Pověstí. V měsících květen až červenec kapela hraje na 15-ti koncertech v rámci Kooperativa tour 2010. Závěr tour patřil šesti předvánočních koncertů, k tomuto počinu si kapela přizvala mladou talentovanou zpěvačku Ewu Farnou spolu s ryze dámským smyčcovým kvartetem Gadrew Way v aranžích Jana Kučery. Vyvrcholením byl dvojkoncert v Národním divadle.
Ocenění
2001: Anděl - Kapela roku, Album roku (Proměny), Piseň roku - Proměny
2002: Český lev za hudbu k filmu Rok Ďábla (Čechomor, Nohavica, Karel Holas)
2002: Křišťálový globus (1. cena) na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech
2003: Anděl za nejprodavanejsi DVD roku Proměny tour 2003
2003: Zlatá česká dvanáctka za píseň Slunéčko (hitparáda ČRo 1 Radiožurnál)
2007: Deska roku - Sváteční Čechomor
2007: Anděl - Nejlepší zvuková nahrávka roku - Sváteční Čechomor
Další ocenění
Multiplatinová deska za Proměny
Platinová deska za CD Live (2002)
Platinová deska za Proměny tour 2003
Platinová deska za Rok Ďábla (2002)
Platinová deska za Čechomor (2000)
Platinová deska za Co sa stalo nové (2005)
Platinová deska za Sváteční Čechomor (2007)
Platinová deska za Pověsti z moravských hradů a zámků (2010)

Added: 06.12.2013, martin