Band

Tichá dohoda

Year: 1986Tichá dohoda
Správce tohoto profilu
lenkam


Tichá dohoda, jejíž název je inspirován českým překladem slavného románu a filmu Elii Kazana „The Arrangement“, vznikla v roce 1986 a založili ji zpěvák, kytarista, skladatel a textař Dan Šustr, který si již předtím prošel angažmá v známých pražských rockových skupinách jako První liga, Dr. Max, , Půl Tváře, Bossanova či Marlene a bubeník legendární punkově-novovlnné skupiny Letadlo, která byla zakázána tehdejším socialistickým režimem v souvislosti se známým tažením proti nové vlně, Jiří Šimeček (dnes Toyen). Třetím v první sestavě byl basista Zdeněk Marek, známý rovněž jako herec - hrál např. ve filmech „Pražská pětka“ a „Vrať se do hrobu“. O něco později přistoupil ještě kytarista Jan Hájek (později Jižní pól), s nímž se Dan Šustr seznámil dříve ve skupině Půl Tváře.

Hudebními vzory skupiny byly v té době britské alternativní rockové soubory jako The Cure, Joy Division, New Order, The Smiths či U2.

Po Šimečkově odchodu nastoupil na jeho místo bubeník Pavel Špaček. V této sestavě Tichá dohoda odehrála několik koncertů (KD Opatov, KD Litochleby, klub Klubko Kladno, Rockfest 1987) a natočila demo-kazetu „Zlatý Grál“ (1987). O rok později se skupina kvůli osobním neshodám rozešla.

V roce 1988 se Dan seznámil se zpěvačkou a hráčkou na klávesové nástroje Blankou Šrůmovou, která mj.hrála na klávesy ve skupině Josefa „Pepy“ Vondráška Jižní pól (de facto autorském pokračování Letadla). Počáteční spolupráce na původně zamýšleném studiovém projektu dvojice „á la Eurythmics či Roxette“ (SP „Nać tě mám/Hombre – Supraphon 1989 s hostující rytmikou Davidem Kollerem na bicí a Vladimírem „Gumou“ Kulhánkem na baskytaru) přerostla po příchodu basisty Pavla Krtouše a bubeníka Miroslava Fözöho díky potřebě živého hraní v roce 1990 v regulérní kapelu.

Debutové album „Chci přežít“ vychází v roce 1990 jako první album v tehdejším Československu pouze na novém médiu CD a natáčí ho vedle Dana, Blanky a Pavla ještě jako host a studiový hráč bubeník František Hönig (s nímž Tichá dohoda ještě později studiově spolupracovala koncem devadesátých let – mj. natáčel opět jako host album „Válcovna vkusu, s.r.o.“).

V roce 1991 po rozpadu Jižního pólu přichází na bubenický post David „Dáda“ Uher, který s Tichou dohodou natáčí dnes kultovní album Underpop (to pro změnu zase jako jediné – kromě prvního supraphonského singlu - vyšlo rovněž na vinylovém LP).

V roce 1993 přichází na místo bubeníka Jaroslav Kvasnička a s ním Tichá dohoda natočí první český „unplugged“ záznam a CD („UnplugGag“ – 1993) a syrově rockové šedivé album bez názvu„untitled“ a absolvuje smršť koncertů (koncert s pořadovým číslem 1000 se odehrál v roce 1997), které vedou k vyčerpání a odchodu rytmiky počátkem roku 1994. Na jejich místo na půl roku „zaskočí“ rytmická sekce uvolněná po ukončení činnosti doprovodné skupiny zpěvačky Moniky Načevy bubeník Vladimír Pecha a basista Michal Koval.

Rok 1995 je příchodem nové rytmiky bubeníka Marka Kopeckého a basisty Aleše Zenkla. Dan v té době začíná experimentovat s elektronikou, samply a midi stopami vedenými počítačem (ATARI). V této sestavě vzniká umělecky nejvyspělejší album skupiny „La Décadance“, na němž jsou skladby jako „Kde spí nadělé“, „Saint-Tropez“, „V zajetí slov“ či „Dealer“ a které svojí koncepcí i zvukem vzbudilo nevoli ze strany gramofonových firem a Tichá dohoda byla nucena si následují 2 CD vydat sama na vlastním labelu Illegal records ve spolupráci s nezávislou firmou Aion A.D. (Blanka & the Shroom Party – „Psychoerotic Cabaret“ a „Tichá dohoda Live in Lucerna Music Bar“ – obě 1997). Poslední řadové album „Válcovna vkusu, s.r.o.“natočila Tichá dohoda v roce 1998. O rok později vydala firma CD „Největší hity“ (1999).

Více detailních informací, fotografií a videí najdete na těchto stránkách v jednotlivých sekcích.

Současná sestava Tiché dohody:
Dan Šustr (guitars, vocal)
Blanka Šrůmová (lead vocal, keyboards)
Michal „Sherry“ Šerák (bass, back vocal)
Václav „Vendy“ Šváb (drums, back vocal)


Added: 25.05.2014, lenkam