Band

Orlík

Aktivní roky: 1988 - 1991Orlík
Buď správcem tohoto profilu


Orlík je kultovní česká hudební skupina působící na přelomu 80. a 90. let 20. století. Jako jedna z prvních komerčních skinheads formací představila domácímu publiku styl Oi!. Svým úspěchem přispěla k popularizací subkultury skinheads v tehdejším Československu.

Nejvýraznější osobností byl frontman a zpěvák Daniel Landa.

Skupina se profilovala jako skinheadská, hrající Oi!. Vystupovala v klasické rockové sestavě el. kytara, baskytara, bicí, zpěv. Melodické písně inspirované anglickými klasiky Oi! scény z osmdesátých let daly spolu s Landovým charakteristickým vokálním projevem skupině originální, nezaměnitelný „sound“.

V textech se mísila kritika společenských poměrů s vlastenectvím, národovectvím a xenofobií. Silná kritika národnostních menšin hraničící s rasismem (Bílá liga) na jedné straně, vyhranění se proti nacismu (Faschos) na straně druhé. Podpora konzumace alkoholu (Pivečko) spolu s odsouzením tvrdých drog (Perník) je pro tuto subkulturu již tradiční. Charakteristické pro tvorbu Orlíku jsou však odkazy na husitské hnutí a husitské války, jako příklad významného období českých dějin, sjednocení společnosti a válečných úspěchů.

Skupina se sice bránila přílišné medializaci, faktem zůstává, že se jedná o první skinheadskou hudební skupinu v Česku, která se z totalitního undergroundu stala „přes noc“ mainstreamovou. Pod tehdejším vydavatelstvím Monitor (dnes Warner Music CR) vydala 2 komerčně úspěšná alba, na všech dobových nosičích, za jejichž prodejnost získala skupina zlatou desku. Umisťovala se také v dobových hitparádách.

Díky své oblibě značně zpopularizovala subkulturu skinheads, zejména na české straně federace. Skinheadi věrní myšlenkovému odkazu Orlíku se nazývají (z odkazu na husitství) kališníci.

Členové:

Daniel Landa (zpěv)
Jan Limburský (předtím Adolf Vitáček) (bicí)
Jakub Maleček (předtím Šimon Budský) (baskytara)
David Matásek (předtím Petr Štěpánek) (kytara)
Vznikla v roce 1988 transformací hardcorové kapely F.A.S. (Fetální alkoholový syndrom) na styl Oi!. Brzy po přetransformování kapely F.A.S. v Orlík přivedl Daniel Landa do kapely Davida Matáska (kytara).

1. července 1989 samovolně opustil kapelu kvůli hraní v kapelách Wanastowi Vjecy a Plexis Adolf Vitáček, kterého nahradil Jan Limburský. Odešli i Šimon Budský a Petr Štěpánek. Šimona nahradil Jakub Maleček. Sestava se ustálila a už se nezměnila až do rozpadu kapely v roce 1991.

Daniel Landa se pustil na sólovou dráhu a později se vyjádřil v tom smyslu, že v době své účasti v kapele byl mladý a nerozvážný.[4] David Matásek pokračoval v herecké kariéře (Básníci, Redakce, Letiště a Přešlapy).

Added: 13.12.2013, martin