Band

Archon

Year: 1985Archon
Buď správcem tohoto profilu


Kapela Archon se sešla v Rokytnici v Orlických horách roku 1985 v tomto složení:

Radek Dočkalík - kytara
Honza Jirout - baskytara
Bob Urs - bicí

Původní název kapely byl tehdy Nic moc. Přehrávková komise ale tento název kapely nepovolila zřejmě v přesvědčení, že v socialistickém táboře nemůže být něco "Nic moc". Ve starořeckém slovníku byl proto objeven název Archon. Tomu přehrávková komise neporozuměla a skupina tak získala svůj název.
S odvážnou spletí kabelů, rozhlasových přijímačů různého druhu a původu, nalezených reproduktorů, zapůjčených zesilovačů i nástrojů se jako řada dalších skupin Archon ponořil do nejistého podniku zvaného rocková hudba.
V roce 1987 postihla většinu zůčastněných branná povinnost, odešli bránit pracující lid, a tak se na dlouhé dva roky kapela odmlčela

2 roky ticha...

Po vojně prochází kapela různými změnami. Přichází Petr Kunc a s ním klávesové nástroje. V roce 1990 nastupuje sólový zpěvák Honza Korman a chvíli po něm druhý kytarista Ivo Dočkalík.
V tomto složení kapela hraje hlavně tancovačky, ale i různé festivaly. Vedle interpretace skladeb uznávaných hardrockových i heavymetalových veličin vnikají i vlastní skladby zaměřené tímto směrem. V roce 1991 odchází z kapely Ivo Dočkalík.
Kapela funguje ještě do roku 1993, kdy nastupuje druhý kytarista Josef Zahradník. Kytarista Radek Dočkalík se ale vydává do Prahy, aby tam působil ve formaci Soho, a skupina prakticky končí činnost.

V tom čase opouští kapelu zakládající člen kapely Honza Jirout a klávesista Petr Kunc. Zbylí členové kapely Bohouš Urs, Honza Korman a Joska Zahradník zkoušejí ve Vamberku rozjet skupinu Medium. Tady k nim z tehdejší Krize přichází baskytarista Láďa Dostál.
Z Prahy se ale vrací Radek Dočkalík zpátky "do hor" a kapela Archon znovu obnovuje činnost v tomto složení:

Radek Dočkalík - kytara
Josef Zahradník - kytara
Honza Korman - zpěv
Láďa Dostál - basa
Bohouš Urs - bicí

S repertoárem bigbítových, hardrockových i heavymetalových kapel, ale i s vlastní tvorbou se Archon vydává na zábavy a tancovačky, vystupuje na festivalech i jako předkapela svých známějších kolegů. Vlastní repertoár se postupně rozšiřuje a kapela studiově natáčí několik skladeb.
V roce 1995 opouští kapelu kytarista Joska Zahradník. Kapela tak působí s jednou kytarou a v tomto složení až do roku 1999, kdy odchází další zakládající člen Archonu Bob Urs. Po několika pokusech obsadit post bubeníka se za bicí soupravou objevuje bývalý člen kapely Hydra Libor Ježek.
V té době tedy můžeme Archon přistihnout v tomto složení:

Radek Dočkalík - kytara
Honza Korman - zpěv
Láďa Dostál - basa
Libor Ježek - bicí

V této sestavě se skupina kromě stále se tenčícího převzatého repertoáru orientuje zejména na vlastní tvorbu. Kapela dál živě vystupuje, ale úsilí směřuje zejména ke studiovému natáčení a k vydání debutového CD. To se za podpory sponzorů a samopodpory tolerované ze strany rodin daří a v srpnu 2000 vydává Archon svoje první album s příznačným názvem Cesta.

Jakou cestou se bude Archon ubírat dál, měly ukázat časy příští...
Tak se stalo, že v roce 2002 Archon opět přeručuje činnost.

V roce 2003 (jestli to správně čtu, protože tady to máš dost naškrábaný Radku!) dochází opět ke znovuzrození Archonu v zakládající sestavě (stará láska nerezaví...), tentokrát ještě pod původním názvem Nic moc. Po několika letech, v lednu 2008, nahrává staronová kapela, za klávesami i s Leou Šedivou, CD s názvem Demo, teď už opět pod osvědčenou značkou Archon. Starý dobrý název kapely Nic moc, s kterým by už dnešní režim potíže neměl, tak putuje znovu do archivu, čert ví, jestli to už bude napořád...:-)
Takže Archon máme zase tady, a do rocku 2008 vyplouvá s touto posádkou:

Honza Jirout - baskytara
Radek Dočkalík - kytara
Bohouš Urs - bicí
Lea Šedivá - klávesy

No a jak jinak... jedeme dál!!!

Added: 18.06.2014, martin