Band

Motorband

Year: 1986Motorband
Buď správcem tohoto profilu


V roce 1986 vzniká v severočeských Teplicích skupina Motorband, jejíž hvězda začíná strmě stoupat a během dvou let se skupina ve složení: Kamil Střihavka /zpěv/, Libor Matejčík /kytara/, Tomáš Krulich /kytara/, Tomáš Jarolím /baskytara/, Daniel Hafstein /bicí/ hrající tehdy populární speedmetal stává stálicí československé metalové scény spolu s takovými kapelami jako Arakain, Citron nebo Vitacit. Vrcholem tohoto období se stává soutěž Rockfest, kdy hraje Motorband ve finále v pražské sportovní hale před 12000 diváky.

V roce 1989 je již Motorband dostatečně známá metalová kapela, která své aktivity postupně rozšiřuje z teplického okresu na celé tehdejší Československo. To si také uvědomuje Petr Janda, a tak je soubor pěti mladých nadějných muzikantů jako jeden z prvních přizván k natáčení projektu Rockmapa. Jejich muzikantský um vypilovaný nekonečnými hodinami zkoušení je v této době něčím naprosto vyjímečným. Také fanouškovská základna utěšeně roste s každým novým vystoupením v rozhlasu či televizi, takže vydané singly jdou na dračku a možnost vydání první samostatné LP Made in Germany se naskýtá již příští rok.

Je rozhodnuto, že celá deska se bude nahrávat v tehdejším západním Německu a kromě české verze vyjde i verze anglická. Díky nesrovnalostem a změnám managementu se však na anglickou verzi již nedostane. Po neshodách odchází nenahraditelný frontman Kamil Střihavka a ještě nedavno špička československé metalové scény se ocitá v troskách. Kamil startuje sólovou kariéru, Libor s Danielem odcházejí do Kreysonu a Tomášové Krulich s Jarolímem do Kabátu.

Avšak během působení Libora v Kreysonu se opět oživuje myšlenka na její vzkříšení. V roce 1993 je znovu vypsán konkurz, kde na doporučení někoho z kapely vyslechnou i Milana Daima. Ten oslní natolik, že se stává okamžitě novým zpěvákem Motorbandu. Libor se s nabídkou obrací i na bývalého bubeníka "Hafa". Ten opouští zkomírající Kreyson a tuto nabídku přijímá. Druhou kytaru doplňuje René Schildhauer a basu Jakub Fojtík. V této sestavě také Motorband vydává svoji druhou desku Rock 'n' Roll.
Ještě v roce 1994 se Motorband definitivně rozpadá.

Další znovuzrození kapely pak přichází v roce 2002. Josef Šutara /zpěv/ s Liborem staví nový Motorband a do sestavy přicházejí Zbyněk Haase /kytara/ s bratrem Romanem /bicí/ a Radek Šikl /baskytara/. Sestava začíná koncertovat a nové CD "Satisfakce" vydává v roce 2005. Koncem roku 2006 začínají personální peripetie nanovo. Motorbandem projdou postupně další tři zpěváci, avšak sestava pořád nedrží pohromadě až se na jaře roku 2008 doplňuje o zpěváka Radka Popela z jihu čech. Paradoxně se záhy rozhodnou tři členové kapelu opustit a Motorband v té době tvoří pouze Libor a Radek. Do sestavy se potřetí vrací ostřílený bubeník Daniel Haftstein a místo druhého kytaristy je obsazeno dlouholetým souputníkem Radka, Martinem Przeczekem. Následně je vyhlášen konkurz na post baskytaristy a nedlouho poté se jím stává Vjačeslav Safonkin. Kapela dokončuje přípravy a kompletně přetáčí nedokončenou desku pod producentským dohledem Jana Němce. Titul nese Heart of the machine, což vystihuje podstatu fungování Libora Matejčika v Motorbandu a tím i jakousi funkci výroční desky téměř 23 let po vzniku kapely. Album získává pozitivní ohlasy jak u recenzentů tak u fanoušků a je o něm slyšet i v zahraničí.

V roce 2010 se sestava opět mění. Josef Šutara přijímá Liborovu nabídku a po čtyřech letech se vrací do Motorbandu tak jako bratři Zbyněk a Roman Haasovi a baskytary se ujímá legenda českého hardrocku Karel Adam. Motorband oficiálně oznamuje comeback sestavy Satisfakce. Zbyněk s Romanem ale na jaře 2012 nečekaně odcházejí a na Romanovo místo přichází další legenda - Klaudius Kryšpín. Po několika krátkých epizodách s druhými kytaristy od roku 2014 vystupuje Motorband ve čtyřech

Added: 24.10.2014, martin