Band

O5 & Radeček

Year: 1992O5 & Radeček
Zdroj: BrainZone


Buď správcem tohoto profilu


O5&Radeček (vyslovuj: opět a Radeček), známá též jako Radečkové, je šumperská hudební skupina, jejíž tvorba se postupně vyvíjí od folku přes folk-rock až k rocku.

Zárodek skupiny v podstatě vznikl roku 1992, kdy sourozenci Tomáš a Ondřej Polákovi vytvořili dětské folkové těleso TOPOL. Postupně přibrali další členy a sklízeli tu větší, tu menší úspěchy na folkových a country festivalech. V letech 1998-2000 skupina zakupuje elektrické kytary s příslušnou aparaturou a postupně přechází na žánr rocku. Pod novým názvem O5 (plus jméno někoho z kapely) vystupovali jako předskokani na různých koncertech. Vzhledem k mediálnímu úspěchu a příznivým kritikám, které získali za vystoupení pod názvem O5&Radeček, se název ustálil ustálil v této podobě (paralelně se udržuje neoficiální název Radečci), přestože k tomu někteří členové skupiny mají stálé výhrady (na druhou stranu, toto jméno pomohlo skupině získat nové zkušební prostory v garáži Radkových rodičů). Navzdory nesporné oblibě skupiny u posluchačů na koncertech a několika hitům (Po rukou, po nohou, 4%, Hvězdy nad Prahou) které úspěšně zabodovaly v regionálních rádiích, měla skupina dlouhodobé problémy sehnat vydavatele na album a několik si jich vydali vlastním nákladem. Teprve na podzim 2003 jim Universal Music vydává album Na pokraji slávy (vesměs kompilace starších písní) a skupina natáčí i první videoklipy. Během roku 2004 zaznamenala fenomanální úspěch s písničkou Praha (resp. Hvězdy nad Prahou). Několik rádií s celostátním pokrytím (Evropa2, F1, Český rozhlas) ji zařadilo na svůj playlist a Praha se díky tomu stala druhou nejhranější skladbou roku (skutečnost, že skladbu Praha - a pouze tuto - bylo slyšet z rádia několikrát denně, však způsobila vyslověně alergii u mnoha dřívějších příznivců kapely). V roce 2005 vychází druhé oficiální album Mainstream. V roce 2007 vychází kapele další album pod názvem Slast Minute (2007).

Roku 2009 kapela oznamuje vydání nového alba, které je naplánováno na začátek roku 2010. Deska nese název Máš mě na svědomí a obsahuje eponymní singl. Přesně o dva roky později kapela vydala i méně viditelné album Pozdravy z Opičích hor.

Added: 27.12.2014, martin