Band

Plexis

Year: 1984Plexis
Zdroj: JAM-PR


Buď správcem tohoto profilu


Plexis (původně Plexis PM) je česká punková skupina založená v roce 1984. Jejím nejvýraznějším členem je zakladatel a frontman Petr Hošek.

Skupina vznikla v roce 1984 kolem mladého vyšehradského punkáče Petra „Sida“ Hoška. Premiéru měla v srpnu 1984 na malém festivalu v Českém Meziříčí, ještě jako Plexis PM (punk music). V této první sestavě odehráli Plexis několik úspěšných koncertů, například vyprodaný dvojkoncert na Chmelnici. V roce 1985 odešli baskytarista Marek Sibřina a kytarista Martin Bíňovec a Plexis nadále pokračovali jako trio, občas si s nimi zahrál na kytaru zpěvák Visacího zámku Jan Haubert. Odehráli několik dalších legendárních koncertů (Stará Lysá a Hudební parník Vltava – obě 1985), ale po koncertě na Opatově (1986) přichází rozpad. Tato první sestava hrála punk ve stylu The Exploited s jednoduchými vtipnými texty. O skupině nebylo až do podzimu roku 1988 slyšet (Hošek mezitím spoluzaložil Do Řady! a hrál na baskytaru v Michael´s Uncle, Vitáček s Pavlem Brožem hráli ve Visacím zámku).[1]

Tito noví Plexis už nehrají ve stylu The Exploited, můžeme vypozorovat vlivy street-rocku. V roce 1990 nahráli první album, které nese název Půlnoční rebel. Tam zní Plexis ještě punkově, ale další dvě alba, White Killer (1992) a III (1993) jsou už streetrocková. Obrat zpět k punku přichází v roce 1994, kdy Plexis předskakují legendárním Ramones v pražské Lucerně. Hošek si uvědomí, že to je ta hudba, kterou chce hrát. Proto skupinu rozpouští a hledá nové členy. Další album To (1998) nahrané v nové sestavě už zní zase punkově, stejně jako následující album Už mi to kroutí nohy (2000). Za komunismu měli Plexis stejně jako všechny punkové skupiny mnoho problémů s StB, avšak sám Hošek je na oficiálních seznamech Ministerstva vnitra vedený jako agent StB s krycím jménem Sid. Hošek se k tomu odmítá vyjadřovat, proto mu také organizátor Trutnovského festivalu Martin Věchet neumožňuje na festivalu vystupovat. Pořadatelé Českého Woodstocku Petra Hoška požadali o vyjádření, ten však nereagoval a od té doby na tomto festivalu Plexis nevystupují.[2]

V roce 2009 Plexis oslaví 25 let své existence, během večera 6. listopadu vystoupí v pražském KC Vltavská kolegové z punkové scény jako SPS, NVÚ nebo E!E. Přímo s kapelou si poprvé od roku 1991 zahrál ve dvou písních bývalý bubeník Plexis Adolf Vitáček. V roce 2010 pak Plexis na letních festivalech začínají odtajňovat písně z připravovaného nového alba.

To vychází pod názvem Vohul to! v červnu 2011 u nezávislého vydavatelství Papagájův Hlasatel Records, nejprve na klasickém CD, později také na vinylu. Koncem léta pak vyšlo ještě DVD Antihero, které obsahuje dokument o životních eskapádách frontmana Petra Hoška.

Added: 29.12.2014, martin