Band

Clou

Aktivní roky: 2001 - 2014Clou
Buď správcem tohoto profilu


Clou byla česká rocková hudební skupina z Prahy. Kapela vznikla v roce 2001 z kapel Stepson a Unsized Upkids. Zakládajícími členy byli Lukáš Vyhnal, Radek Tomášek mladší, Petr Vaško, Hubert Topinka a Brian B.

Clou začínali jako rocková kapela vycházející z old-school hardcore-punk, emo a punk-rock kořenů. Odehráli několik klubových koncertů, skate akcí a v neposlední řadě byli od roku 2004 pravidelnými účinkujícími na českém Rock For People.

V roce 2004 vydali EP First, které se objevilo na spoustě kompilací a také ve skate videích. Nahrávka obsahovala pouze tři skladby, z nichž "A Place" se dočkal i svého filmového ztvárnění.

Clou se nakonec na přelomu roku 2004 a 2005 zavřeli do studia, aby natočili svoji debutovou desku Postcards.

21.3.2005 Clou vydali svoji první, debutovou, desku Postcards, která zaslouženě dosáhla obrovského úspěchu především v českých hudební vodách. Deska v sobě míchala elementy melodického hardcoru, punk-rocku, pop-punku postavené na rockovém soundu a výrazu. Díky tomu, že se jednalo o kvalitní desku s dobrou produkcí, dostal se singl Island Sun nejen na přední příčky českých hitparád, ale dokonce i na MTV, kde se dostal mezi TOP10 klipů a vysílal se 15x týdně. Na debutu se podíleli i Dara Rolins ("Postcards") a Kryštof Michal ze Support Lesbiens ("A Place"). Bylo by bývalo špatně, kdyby se Clou nedočkali žádného ocenění, a proto si v roce 2006 převzali 2 Anděly.

Popularita Clou tak najednou raketově vyskočila a zaslouženě si užívali post jedné z nejžádanějších českých kapel, jehož důkazem byl i nespočet odehraných klubových koncertů i open-air festivalů.

Zásadní a kritický moment v kapele nastal v létě 2006, kdy se uprostřed festivalové tour rozhodl baskytarista Brian opustit kapelu, na který kapela reagovala odehráním pár akustických vystoupení a začali přemýšlet, zda pokračovat dál, nebo skončit. Záhy však přišel záskok v podobě baskytaristy Štěpána Farkaše ("Měhrot", "Jaksi Taksi"), který se ke kapele připojil a společně se podílel na dění v kapele.

Clou koncem léta 2006 dostali možnost složit a nahrát pár songů pro film Prachy dělaj člověka. Vznikly tak 3 songy: Choked On Memories, Still Running a Exe Cut. Díky této zkušsnosti se poznali s Djordje Eričem, producentem následující, eponymní desky Clou.

Na přelomu roku 2006 a 2007 se Clou opět odebrali směr studio, aby natočili následovníka desky Postcards.

Na začátku roku 2007 se Clou zavřeli opět do studia, aby natočili jejich druhou desku. Kapela vydala eponymní album s názvem "Clou" (2007) obsahující 12 songů, na kterém se producentsky podílel producent Djordje Erič, se kterým už spolupracovali při natáčení songů soundtracku "Prachy Dělaj Člověka". S texty kapele pomohl Američan Austin Lucas, který žije v Čechách. Albem "Clou" si kapela potvrdila svoji pozici na české hudební scéně. S touto deskou ke konci roku 2007 odehráli turné s názvem "Ghosts Of November", kam si jako hosty pozvali kladenské Selfish, pražské The Prostitutes a tehdejší chomutovské 5th April.

Clou se opět zavřeli do studia, a to začátkem července roku 2008. Ještě před samotným nahráváním se kapela rozrostla o jednoho člena, stal se jím kytarista Pavel Bureš (Rocky), který dřív hrál v kapele 5th April a nyní hraje ještě navíc v kapele IonAtAn. V říjnu Clou vydali jejich třetí desku s názvem "For Tonight", kterou o své texty obohatil baskytarista Steph. Na této "placce" se koproducentsky podílel Amák, bývalý baskytarista Sunshine. Album vznikalo v létě 2008 ve studiích Cox Davida Kollera, Professional Sound Studio, Chick Sound Borise Carloffa a Golden Digital Studio.

Added: 01.01.2015, martin