Band

Yo Yo Band

Year: 1975Yo Yo Band
Buď správcem tohoto profilu


Yo Yo Band je česká hudební skupina. V listopadu 1975 ji založili Richard Tesařík, Vladimír Tesařík, Ondřej Hejma a Julius Novotný Kuzma. Mezi nejúspěšnější hity skupiny patří především ty z 90. let. Jsou to známé písně jako například Karviná, Jedem do Afriky, Rybitví či Kladno.

1975

YoYo band zakládají Richard a Vladimír Tesaříkovi jako vokální kvarteto orientující se na černošský spirituál, soul a gospel, dalšími členy jsou Ondřej Hejma a Julius Novotný - Kuzma. Premiéra je v listopadu na jazzových dnech ve Slaném v hotelu Grand. V tomto seskupení vystupuje pět let, kvarteto posléze spolupracuje s jazzovým Pražským výběrem a Combem FH Dana Fikejze.

1980

Místo Kuzmy přichází Jindřich Malík a místo Hejmy Luděk Walter. Nějakou dobu vystupuje kvarteto s vlastní doprovodnou kapelou (na kytaru Mirek Linhart), v hudbě YoYo bandu se začínají objevovat náznaky hudebního stylu reggae.

1983

Spolupráce s touto kapelou končí, zůstává jen kytarista Mirek Linhart.

1984

Dochází k zásadní změně, YoYo band se mění na trio: Richard Tesařík - zpěv, mop, Vladimír Tesařík - zpěv, piano a Mirek Linhart - zpěv, kytara. Kapela se stále více věnuje vlastní tvorbě s prvky reggae a latino. Přidává se (zpočátku jako host) Bobík Kubát na trumpetu. Kapela vystupuje po klubech, hlavně v pražské Malostranské besedě.

1986

Přichází hráč na konga Imran Musa Zangi, YoYo band natáčí první LP Velbloud ten se má... , a pořádá první „Reggae Party“ ve vyprodané pražské Lucerně. Vzápětí se YoYo band rozrůstá o dalšího hráče na konga a perkuse Honzu Manna a o Jiřího Šímu (zpěv, tenorsaxofon a klávesy).

1988

Následuje druhé LP Do bačkor ne... a vystoupení před legendární britskou skupinou UB40 na jejich koncertě v Praze ve Sportovní hale.

1989

YoYo band koncertuje v Čechách společně s výraznou dánskou reggae kapelou Bushbeaters, se kterou pak v roce 1990 odjíždí na festival do Aalborgu v Dánsku.

1990

Kapela vydává třetí LP Lehkou chůzí, ze kterého si píseň Kladno získává řady posluchačů, a dočkává se i videoklipu.

1992

YoYo band natáčí desku Karviná, která vychází v roce 1993, a stává se jedním z nejhranějších alb v českých médiích.

1994

Deska Karviná je nominována ve čtyřech kategoriích české Grammy za rok 1993, a získává tři hlavní ceny - za skladbu (Rybitví), desku a za hudební skupinu roku. Později za prodej 130 000 nosičů tohoto alba kapela získává platinovou desku. Následuje řada koncertů, natáčení videoklipů v Praze, Karviné i na Kanárských ostrovech. Z kapely odchází Imran Zangi a později Honza Mann.

1995

Sestavu doplňuje Pavel Razím na bicí a Peter Pavlík na basovou kytaru. YoYo bandu vychází CD Jenom kouř s písní Jedem do Afriky, ke které také natáčí další divácky úspěšný videoklip.

1997

Kapela vydává v pořadí již sedmé řadové album Gejza, na titulní píseň natáčí klip. Další dva videoklipy z tohoto alba natáčí na Mallorce, vychází kniha Kazi Jůzové YoYo band – národní umělci s černou muzikou.

2001

Kapela natáčí CD Souboj na kuchyňský nože, které je pokřtěno v Malostranské besedě.

2003

Po tragické nehodě umírá Vladimír Tesařík.

2004

Současnou sestavu doplňuje trombonista Jan Šatra.

2006

Odchází Petr Pavlík, na basovou kytaru za něj nastupuje Václav Venor Novotný.

Added: 03.01.2015, martin