Band

Wanastowi Vjecy

Year: 1988Wanastowi Vjecy
Zdroj: Zdena Šelingerová


Buď správcem tohoto profilu


Wanastowi Vjecy je česká hudební skupina, hrající od roku 1988 produkující experimentální pop rock, s punkovou minulostí.

Kapela vznikla roku 1988 jako studiový projekt, který měl natočit hudbu pro připravovaný dokument o punkáčích v Praze. V sestavě Robert Kodym – zpěv, kytary, P.B.Ch. – vokály, basa, Adolf Vitáček – vokály, bicí tak vznikly čtyři písně – pozdější velký hit "Tak mi to teda nandey", "Woni", "Wona je hotowá" a "Olé" (nikdy nevyšla na řadové desce).

WV debutovaly v září 1991 s deskou Tak mi to teda nandey, za bicími seděl ve studiu Ivan Polák. Album se neslo v punkovém duchu, o WV se mluvilo stále spíše jako o studiové kapele. Rok na to jsou však byly Vjecy na každém rohu – vydávají Lži, sex a prachy, odklonily se od punku k "barevnější muzice" a brzy se dočkaly úspěchů. Písně Nahá a Sbírka zvadlejch růží byly často hrané v rádiích. V roce 1993 vyšlo podivné Divnoalbum – deska remixů, live záznamů a instrumentálních skladeb. Skupina se poté odmlčela kvůli obnovení sesterské Lucie.

Wanastovi Vjecy se vrátily v roce 1996 se syrovějším albem Andělé. Rádiové singly Blbá, Andělé nebo Kočárek získaly WV nové fanoušky a přesvědčily ty staré, že kapela neumřela. Hned v příštím roce vyšla další deska 333 stříbrnejch stříkaček. V médiích se prosadily skladby Vlkodlak, V princeznách, Kouzlo nebo Vykopej ty zrůdy. Ke Stříkačkám WV absolvovaly turné, poté ještě akustickou vánoční šňůru a opět dostala slovo Lucie.

Nepříliš úspěšné album Hračky vyšlo v dubnu 2000, avizovala jej balada Otevři oči. Kvůli aktivitám Lucie však Vjecy nekoncertovaly. V září 2001 vyšlo album Ty nejlepší věci, výběr největších hitů kapely k desátému výročí vydání debutu. Ohlášené turné neproběhlo, zelenou měla stále Lucie, koncertní host, kytarista Tomáš Vartecký navíc hrál s kapelou Daniela Landy a Kollerbandem.

Na jaře 2003 byl z Lucie "odejit" klávesista Michal Dvořák, v září 2005 pak ještě David Koller. Kodym s P.B.Ch. a bubeníkem kapely -123 min. Martinem Vajglem začali připravovat nové album. To spatřilo světlo světa na podzim 2006 pod názvem Torpédo, ve stejné době jako Kollerovo druhé sólové album. V rozhlase byl nasazen singl Otevřená zlomenina srdečního svalu, klip přišel do televizí se zpožděním. Na jaře měla proběhnout rozsáhlá koncertní šňůra, z níž se ale kvůli problémům s organizací a změně managementu uskutečnil pouze koncert v Londýně. Následovala mediální mystifikace, podzimní termíny koncertů byly nakonec přesunuty na jaro 2008. Ještě předtím se však objevila skladba Velkej první letní den, která avizovala novou kompilaci největších hitů, která vyšla na podzim. Trojdisk Best of 20 let + DVD a narozeninový koncert v pražské Sazka Areně měly být zahájením oslav 20 let od založení kapely. Ty pak vyvrcholily právě koncertním turné na jaře 2008.

Posléze se kapela stahuje do ústraní. Členové formace údajně koketovali s myšlenkou přípravy materiálu na novou desku, ale informace se postupně ukázala jako nepravdivá. P.B.Ch. se vrátil k práci na svém druhém sólovém albu, které před časem odložil z důvodu spolupráce na albu Wanastowých Vjecý Torpédo.

Zásadní informace se objevila 20. října 2010, kdy Wanastowky sdělily v tiskové zprávě a na svém oficiálním webu ukončení působení P.B.Ch. v kapele. P.B.Ch. se dle vyjádření chtěl věnovat vlastním hudebním projektům a tvorbě filmové hudby.

Spekulace o konci činnosti kapely se však nepotvrdily. V navazujícím tiskovém prohlášení lídr projektu Robert Kodym potvrdil, že skupina v žádném případě nekončí a s posílením v podobě comebacku staronových členů připravuje novou desku, která by měla vyjít na podzim roku 2011.

V pátek 12. listopadu 2010 Kodym během rozhovoru pro rádio Frekvence 1 prozradil, že staronovými členy rockového seskupení jsou bubeník Štěpán Smetáček a baskytarista Radek Havlíček. Oba hudebníci v kapele již působili během první poloviny devadesátých let. V této nové sestavě Vjecy odehrály v r. 2011 dva koncerty (Praha, Klub Mlejn; festival Topfest, SR), které byly kritiky hodnoceny nejlépe od koncertní šňůry v r. 1997 k albu 333 stříbrnejch stříkaček.

Na podzim roku 2011 vychází první album v nové sestavě bez P.b.Ch. s názvem Letíme na Wenuši. Následuje natáčení klipu ke skladbě Kulomet, bohužel klip není hotow a není znám termín uveřejnění.

V dubnu 2012 vyráží skupina na turné, které čítá kromě českých měst i 2 zastávky na Slovensku. Kapela z celkového počtu 20 písní hraje 5 z nového alba, zbytek jsou staré osvědčené hity, zazní i 3 písničky od sesterské Lucie. Oproti předchozímu best of, je turné monstróznější s velkými světelnými a pyrotechnickými efekty.

Added: 31.10.2013, martin