Band

Deep Decline

Aktivní roky: 1992 - 2000Deep Decline
Buď správcem tohoto profilu


Česká kapela Deep Decline je známá především jako prvotřídní The Cure & Depeche Mode Revival. Kromě toho však mají i hodně zajímavou vlastí tvorbu.

Na počátku byla parta mladých kamarádů, kteří toužili po hraní v kapele, ale neměli písničky. Rozhodli se tedy, že předtím, než budou mít dost vlastního repertoáru, secvičí několik písniček převzatých od The Cure, které měli docela rádi. Tehdy ještě netušili, že jejich umělecké osudy jsou tím navždy zpečetěny. Po variantách Soumrak a Decline se název kapely ustálil na Deep Decline, kamarádi nazkoušeli dvacítku písní od The Cure a jako zajímavost předvedli svůj program na studentských kolejích.

Za další vývoj událostí mohou do jisté míry sami The Cure, kteří na podzim 1992 nepřijeli do Prahy a nechali tisíce českých fanoušků hladových po tom, slyšet oblíbené písně naživo. Deep Decline se tak stali první kapelou, která si dovolila dělat revival stále existující skupiny.

Na podzim roku 1993, po necelém roce koncertování s cureovským programem, kapela, zvyklá na vyprodané koncerty, zkracuje název na Decline, provádí personální změny a začíná se prezentovat vlastní tvorbou. Natupírované publikum je po marném čekání na Boys don’t cry opouští a Decline v polovině roku 1994 směřuje k úpadku.

Po roce a půl vzpomínání na společné hraní to chlapcům nedá a znovu dají dohromady The Cure Revival, samozřejmě se záměrem vrhnout se poté na vlastní tvorbu, ale tentokrát jinak. Poučeni předchozí nevěrností publika začínají od jara 1997 obohacovat koncerty revivalu o své vlastní věci. Poměr vlastní tvorby postupně utěšeně roste na úkor skladeb od The Cure.

Zlom přišel v roce 1998, kdy se kapela opět pod zkráceným názvem Decline opět naplno vrhá do vlastních písniček a získává nahrávací smlouvu u společnosti Universal.
Natáčí své první album Podzim (produkce Jan Muchow), které nemilosrdně odhaluje destruktivní vliv let strávených hraním The Cure. Kapela koncertuje, skládá nové písně a v roce 2000 natáčí druhé album Den se otočí (produkce Tomáš Vartecký).

Očekávání jsou vysoká, leč masivní úspěch se nekoná, Universal se soustředí na lukrativnější projekty, kapela je unavená a rozpadá se.

Členové kapely zůstali i po rozpadu kamarády a společné hraní jim začalo chybět.
K regulérnímu obnovení kapely už ale nikdo nenašel dost sil, a tak se Deep Decline od té doby jednou nebo dvakrát ročně scházejí na pódiu,
aby si užili to, co jim vždy šlo nejlépe, předělávky písní The Cure a DM.

Added: 07.02.2014, martin