Band

Charlie Straight

Aktivní roky: 2006 - 2013Charlie Straight
Buď správcem tohoto profilu


Charlie Straight byla indie rocková, britpopová hudební skupina založená v roce 2006 v Třinci v České republice.

Pavel Pilch učil Alberta Černého na bicí a s Michalem Šupákem hrál v několika jazzových kapelách. Johnny Cienciala a Albert Černý se setkali na třineckém gymnáziu, kde společně hráli se Zuzanou Kudelovou v kapele Funkiers a v jazzovém triu s Michalem Workem zvaném 3JAZZ. První zkouška skupiny proběhla v třinecké hudební škole v srpnu 2006.

V roce 2007 kapelu na základě demosnímků objevil Michal Novák ze serveru Bandzone.cz. Ten se také stal producentem dlouho očekávané debutové desky She's a Good Swimmer. Její křest proběhl 17. června 2009 ve vyprodaném klubu Fabric v Ostravě. Deska kromě pochvalných recenzí v tisku a příznivých ohlasů z hudební branže získala i ocenění za nejlepší album roku v hudebních cenách Anděl 2009.[4]

Skupina zpívá anglicky a je silně ovlivněna britskou scénou, zejména kapelami jako Coldplay, Radiohead, The Kooks a dalšími. Pro skupinu jsou charakteristická energická živá vystoupení a bezprostřední projev frontmana kapely Alberta Černého. Kapela se pohybuje na pomezí indie rocku a britpopu, definuje ji však zvuková a výrazová pestrost a precizní angličtina zpěváka Alberta Černého. Ten je také výlučným autorem všech písní (hudba i text). Michal Šupák je multiinstrumentalista[zdroj?] a student HAMU. Johnny Cienciala smíchal první dema kapely a zabývá se mixem i produkcí.

Videoklip k ještě mimoalbovému singlu Shall We Have a Baby vznikl v domácích podmínkách v roce 2008. Dívčí party nazpívaly Albertova sestra Karolína a Honzova sestra Bára. Kapela s klipem vyhrála internetovou soutěž videoklipů Garážmistr a zajistila si tak účinkování v Noci s Andělem. Sama píseň se stala nejžádanějším koncertním přídavkem. Masivní úspěch zaznamenal první singl 'Platonic Johny' z alba She’s a Good Swimmer. Kapela byla nominována na cenu Český slavík 2009 (Objev roku) a hned nato získala tři ceny Akademie populární hudby (Anděl) v kategoriích Objev roku, Videoklip roku a Deska roku.

Vystupovali na většině velkých festivalů v České republice a na Slovensku jako Colours of Ostrava, Rock for People, Sázava Fest, Benátská noc, Planet Festival, United Islands of Prague, Noc Plná Hvězd, Šírava Fest, Topfest, Music Fest Přeštěnice, 3necké Kilowatty aj. V roce 2008 jeli na podzimní turné s kapelou Kryštof, na jaře 2009 slavnostně otevírali pobočku mezinárodního řetězce Hard Rock Café v Praze. Mimo to skupina odehrála desítky samostatných koncertů. Ten největší proběhl 1. června 2010 ve vyprodané pražské Akropoli. Kromě Česka a Slovenska hrají Charlie Straight také v Německu, kde mají za sebou vedle koncertů i živé vystoupení v televizi a rozhlase a stále rostoucí fanouškovskou základnu.

Jako indie kapela v pravém slova smyslu vlastní Charlie Straight všechna práva k repertoáru na desce a nejsou omezeni závazky vůči žádnému vydavatelství. Druhé album kapely s názvem "Someone with a slow heartbeat" vyšlo roku 2012 a bylo pokřtěno 13. března v klubu Fléda v Brně.

Ke konci října kapela oficiálně oznámila, že hodlá skončit, manažer uvedl, že jde o dlouhodobou přestávku, nicméně mnohem pravděpodobnější se jeví být definitivní rozpad kapely.

„Za těch sedm let jsme spolu zažili neuvěřitelné věci, které nás formovaly. Lidi se ale mění, takže je přirozené, že se každý z nás posunul jinam a naše vize o tom, kam by měla kapela směřovat, se rozešly. Takže v poslední době bylo stále těžší se domluvit na zásadních věcech,“ vysvětlil baskytarista Cienciala.

„Budu psát písničky, zpívat a žít hudbou naplno, s bubeníkem Pavlem Pilchem už pracujeme na něčem novém,“ uvedl frontman Albert Černý.

Added: 30.11.2015, martin