Band

Tata Bojs

Year: 1988Tata Bojs
Zdroj: SUPRAPHON a. s.


Buď správcem tohoto profiluTata Bojs je česká, resp. pražská alternativní hudební skupina, vznikla v roce 1988. Zakládajícími členy jsou Mardoša a Milan Cais, ve stálé sestavě hrají i Vladimír Bár, Dušan Neuwerth a Jiří Hradil. Jejich Nanoalbum získalo v roce 2004 čtyři Zlaté anděly.

Nápad založit kapelu měli dva spolužáci, Milan Cais (bicí) a Marek Huňát (neboli Mardoša; baskytara), již během studií na základní škole na pražské Hanspaulce. Do své skupiny přijali ještě kytaristu Marka Padevěta, který hrál na kytaru, zpíval a později hrál i na klarinet. První koncert skupiny Tata Bojs se odehrál 29. června 1988 v tělocvičně TJ Spartak Dejvice. Den poté dostali svá poslední vysvědčení na základní škole. Tím začala klubová kariéra skupiny v pražských i mimopražských hudebních klubech. Postupně se stali tito mladíci s písklavými hlásky atrakcí klubové scény[zdroj?] a často dělali předkapelu zkušeným hudebníkům. Publikum si oblíbilo zejména Mardošu, který v prodlevách bavil publikum svými originálními vtípky.[zdroj?]

Své první album natočila skupina na jaře roku 1992, ale nikdo ho nevydal. V květnu pak všichni členové kapely úspěšně odmaturovali. V roce 1994 ve studiu Jámor zhudebnili čtyři říkanky Josefa Lady. Byl to poslední nahrávka, na které byl ve skupině i Padevět, který v říjnu 1994 kapelu opustil. Nahrazen byl o rok později Markem Doubravou, který je o čtyři roky mladší a hraje na kytaru, klávesy a na flétnu. S jeho příchodem stoupla hudební kvalita skupiny.[zdroj?] Vyšlo také do té doby nevydané Ladovo CD-EP, které bylo doplněno i o několik starších písní. V roce 1996 skupina poprvé vystoupila na Trutnovském festivalu a na podzim téhož roku uspořádala v klubu Roxy velkou akci s názvem Tašou’96. Na této akci spojili svou hudbu s divadlem a filmovými klipy, které natočili i s Davidem Vávrou, či Klárou Issovou.

Rok 1997 znamenal pro skupinu první regulérní vydané studiové album s názvem „Ukončete nás…!“. Před vydáním alba byl ještě na jaře vydán 32 minut dlouhý singl Jaro/Divnosti. O rok později bylo vydáno album Nekonečná stanice, které obsahuje zčásti živé a zčásti akustické nahrávky písní kapely. Jako stálý host působila ve skupině mezi roky 1999 a 2007 Klára Nemravová, která zpívá v mnoha skladbách Tata Bojs.

Poté se dočkali kontraktu s velkou nahrávací společností, a to s Warner Brothers, u které vydali v roce 2000 přelomové album Futuretro, v němž použili postupů moderní taneční hudby. V albu se míchá mnoho hudebních žánrů. Do vydání tohoto alba byli Tata bojs celkem neznámá skupina, ale po jeho vydání se dostali do širšího povědomí. Nasvědčuje tomu i to, že jejich vystoupení v rámci turné k tomuto albu byla většinou vyprodána.[zdroj?] V lednu 2010 vyhlásil deník MF DNES anketu, ve které oslovil více než třicet hudebních odborníků a kritiků, aby sestavili žebříček 10 nejdůležitější desek uplynulého desetiletí, tedy roku 2000-2009. Tuto anketu suverénně vyhrálo právě album Futuretro.

V tom samém roce, tedy v roce 2000, ukončil působení v skupině Marek Doubrava. Místo něj přišel Maťo Mišík taktéž hrající na kytaru. V roce 2001 vydávají album Termixes. Po dvou letech působení kapelu opustil kytarista Maťo Mišík, který byl nahrazen Vladimírem Bárem, jenž ve skupině působí do současnosti. Na jaře roku 2002 vydali Tata bojs album Biorytmy. Tímto albem se definitivně zařadili mezi tuzemskou špičku. Na podzim toho samého roku natočili klip k písni Attention Aux Hommes. V písni jsou použity i úryvky ze známého francouzského filmu Piti, piti, pá. Tématem klipu je souboj mezi českým a francouzským týmem ve zvláštním druhu jakéhosi šíleného tance. Klip získal na Andělech 2002 cenu videoklip roku.

Ještě v roce 2002 vydávají album Attention. Od roku 2003 je stálým členem, producent, zvukař a autor některých skladeb Dušan Neuwerth, který již se skupinou spolupracoval od roku 1999. V roce 2003 vychází album Šagalí léta 89 – 97, které obsahuje skladby z prvních dvou alb. Od roku 2004 se stává stálým hostem hráč na klávesové nástroje Jiří Hradil.

V roce 2004 vydávají své asi nejúspěšnější album a to Nanoalbum. Celým albem se nese příběh, který je podrobněji popsán v Mardošově knize Nanobook, která skončila 3. v ceně Ministra kultury. Průvodcem alba je pes-robot Hal, který vysvětluje zákonitosti Nanosvěta a veškeré dění.

Album bylo hned po vydání na čele albového žebříčku IFPI (Mezinárodní federace hudebního průmyslu). Za album Tata bojs obdrželi v roce 2004 čtyři anděly a to: skupina roku, album roku rock, videoklip roku a nejlepší zvuková nahrávka roku. V roce 2005 vydali DVD Nanotour na kterém je záznam jejich vystoupení z T-Mobile Areny spolu s dalšími bonusy (například všechny jejich videoklipy).

Na jaře roku 2007 Tata Bojs vydali další album zvané Kluci kde ste?. Časopis Filter vyhlásil skladbu Pěšáci písní roku 2007.

Added: 15.02.2014, martin