Band

Gride

Aktivní roky: 1996 -Gride
Buď správcem tohoto profilu


Kapelu GRIDE založila v březnu 1996 skupina lidí chtějících hrát extrémní hudbu ovlivněnou grindcore a hardcore. Po dvou měsících se sestava ustálila na: Čert – bicí, David – kytara, Zdenda – baskytara a Iny – řev. První veřejné vystoupení se uskutečnilo 30.8.1996 v Malovičkách. V této sestavě kapela nahrála demo, které vyšlo jako split kazeta s MALIGNANT TUMOUR, split EP s LIES & DISTRUST a Noise jam party na split kazetu se SUPPOSITORY. Ze stejné doby pochází i nahrávka na split live kazetě s INGROWING. Na podzim 1997 jsme absolvovali společně s MRTVOU BUDOUCNOSTÍ jihoevropské minitour s koncerty v Rakousku, Slovinsku a Itálii. Tato první období existence kapely je uzavřeno odchodem Zdendy na jaře 1998.

Kapela nějakou dobu funguje pouze ve složení kytara/bicí/řev doplněný občasným hostováním Nene jako zpěvačky. V této době nahrává GRIDE materiál na split kazetu s MALIGNANT TUMOUR a CEREBRAL TURBULENCY. Na přelomu roku 1998/99 je kapela opět v plné síle, doplněná o druhou kytaru – Michal a baskytaru – David Z. (ex PLASTIC GRAVE, CLOSING) a je nahráno cca 20 minut pro split LP s MRTVOU BUDOUCNOSTÍ, které si kapely vydávají samy ve spolupráci s mnoha podzemními labely.

David Z. po zhruba roce z kapely odchází a nahrazuje ho Dědek (ex. SLAVE OF SYSTEM, P.B.J.P.). Ve stejné sestavě jsme odehráli nespočet koncertů v Česku, Slovensku, Německu, Itálii a začátkem roku 2000 nahráváme nové skladby pro split EP s holandskými hardcoristy COCKROACH.

Na přelomu let 2001/02 končí Dědek. Pouze s dvěma kytarami vyráží GRIDE na společné tour se SEE YOU IN HELL po Německu a Holandsku. Po návratu je sestava doplněna o nového baskytaristu Páju (UCHÁZÍM, UKRADENÁ STRAKA OF AMERIKA). Bohužel díky Čertovým zdravotním problémům nastává půlroční pauza. Ihned jak se bubeník uzdraví, začínáme opět zkoušet. V březnu 2003 je nahrán nový materiál, který vyšel jako jednostranné LP u francouzského labelu Chimerés rec. Krátce na to, opět společně se SEE YOU IN HELL, jsme objeli během šestnáctidenního tour Německo, Rakousko, Francii, Španělsko, Itálii a Slovinsko.

V zimě 2003/2004 nastává krize a GRIDE se nějakou dobu potácí na hraně propasti. Z důvodu nejasné budoucnosti kapely je zrušeno společné tour se SEE YOU IN HELL do Anglie (SYIH tour nakonec odjeli s HOMO CONSUMENS) a v té době to vypadá, že budou odehrány poslední koncerty po nichž se kapela rozpadne. Naštěstí se tak nestalo a během jara a léta je GRIDEm odehráno poměrně hodně vystoupení. Na sklonku léta vychází u Plazzma Rec. kompletní dosavadní diskografie na CD.

Bohužel problémy přetrvávají dál a tak jsou nakonec v listopadu 2004 "odejiti" David s Michalem. Pája se chápe kytary a do kapely nastupuje famózní duo bratrů Maxů – Pufffy (kytara) a Maxeek (bass) – oba jsou rovněž členy jedné z nejdéle hrajících českých hardcore kapel - DEZINFEKCE. Zhruba půl roku trvá než se GRIDE v nové sestavě opět sehraje a na jaře 2005 již odehrává kapela první koncerty. Po 5 letech vyjíždíme společně se SEE YOU IN HELL na krátké tour po jižní Moravě a na Slovensko. Na začátku léta byl v pražském Studiu Hostivař nahrán materiál na split EP s LAHAR, na kterém obě kapely hrají pouze převzaté skladby od jihočeských kapel. Tento split vyšel ve spolupráci mnoha podzemních labelů v prosinci 2005 a byl oficiálně přivítán na společném koncertě na písecké Palubě.

Rok 2006 proběhl za čilé koncertní činnosti. Vedle mnoha tuzemských akcí jsme odehráli i vynikající týdenní turné s našimi bratry z písecké fastcorethrashové mlátičky LAHAR. Na jaře jsme nahráli v jihomoravském studiu Šopa materiál na plit EP s další vynikající českou fastcore/power violence kapelou LYCANTHROPHY. Toto EP vyšlo v létě na labelu Insane Society Records a zcela neskromně se odvažujeme tvrdit, že obě strany této desky zabíjí vše živé v okruhu 10 metrů od vaší stereo hi-fi soupravy ! V srpnu jsme oslavili koncertem desetileté výročí kapely a vrhli se na skládání materiálu pro samostatné LP.

Rok 2007 proběhl opět za vydatného koncertování a zároveň intenzivního zkoušení nového materiálu pro nahrávání LP. To jsme nakonec nahrávali na přelomu jara a léta 2008 v pro nás novém prostředí studia Shaark v Bzenci. Spolupráce s tímto studiem se ukázala jako velmi dobrá. Při této nahrávací session jsme mimo songů pro velké LP nahráli i mnoho dalších songů na různé kompilace a split s královéhradeckou temnotou THEMA ELEVEN. Celkem se počet nahrávaných songů ustálil na cifře 23, což opravdu nebylo málo. Samostatné LP Horizont událostí vyšlo téhož roku (2008), kdy jsme odehráli opět velké množství koncertů nejen po ČR, včetně Obscene Extreme festu v Trutnově.

Na rok 2009 jsme naplánovali konečně po delší době turné. Rozhodli jsme se pro Balkán. Tour jsme odjeli společně s českobudějovickou HC punk sebrankou DEZINFEKCE. Během deseti dnů jsme obrazili kluby a sqauty v Rakousku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Řecku, Makedonii a Slovinsku. Turné dopadlo nad očekávání dobře a proto jsme se jako kapela dohodli, že pokud to bude jen trochu možné, budeme na tour vyrážet pravidelně každý rok. Již během balkánského turné se pro nás začala rýsovat velmi slibná nabídka na další rok, kterou jsme si samozřejmě nenechali ujít.

Začátkem roku jsme opět v Shaarku natočili nové songy na chystaný split s kalifornskou thrash core úderkou Vöetsek, které se však nikdy nerealizovalo, z důvodu neschopnosti amíků dodat materiál na jejich stranu desky. Výše uvedenou nabídkou byla účast na největším severoamerickém festivalu extrémní hudby Maryland Death Fest. Původní plán byl jet už o rok dříve, ale shodou náhod to nebylo možné realizovat a proto byla už dlouho dopředu napevno domluvena a potvrzena účast na rok 2010. A tak se také stalo. V Americe však nezůstalo pouze u jediného koncertu a po nabídce texaské ultra mlátičky P.L.F. bylo nakonec domluveno téměř třítýdenní tour po severoamerickém kontinentu, které zahrnovalo celkem čtrnáct koncertů a přejezd území mnoha států. Start celé anabáze byl v Houstonu (TX), dále se náš kabaret přesouval přes Nové Mexiko, Arizonu, Kalifornii, Oregon, Idaho, Wyoming, Colorado, Nebrasku, Iowu, Minnesotu, Illinois, Indianu, Ohio, Pensylvanii a New Jersey až do marylandkého Baltimore, kde jsem turné dovršili koncertem na již avízovaném Maryland Death Festu. V historii kapely to bylo pravděpodobně nejlepší turné, které dopadlo nečekaně velkým úspěchem a i po stránce finanční vše klaplo perfektně. Plni nadšení a dojmů jsme se vrátili zpět do Evropy, kde jsme do konce roku odehráli spoustu kvalitních akcí. Na konci severoamerického tour hlásí Maxeek odchod z kapely a chce se věnovat již jen své domovské DEZINFEKCI. Po X letech plánování vychází také split EP s THEMA ELEVEN. Na podzim tohoto roku proběhne poslední dvojkoncert s Maxeekem na postu basáka. Poté do kapely naskakuje mladý, krásný basák Majkl, jinak též kytarista thrash deathové mašiny Pressboil.

2011 - tento rok jsme si naplánovali nahrání dalších věcí ve studiu Shaark. Sloučením s již téměř rok a půl starým materiálem tak vzniká další LP s názvem Záškuby chaosu, které vychází ve spolupráci Insane Society a Obscene Extreme. Vydání klapne skvěle akorát na to, abychom to oslavili na Obscene Extreme festu v Trutnově. Během festivalové sezóny si také střihneme set na obřím festivalu Brutal Assault v Josefově. Hudební kritika Záškubům chaosu velmi přeje. V září slavíme patnáct let fungování kapely v legendárním kempu Rechle u Prachatic. Oslavný koncert je zároveň první akcí našeho Euro tour společně s ostravskou power violence bláznivinou SHEEVA YOGA. Během deseti dnů tedy obrážíme Rakousko, Itálii, Francii a posledním koncertem v Čechách turné končíme.

Začátek roku 2012 se nese v uvolněné atmosféře občasného hraní a skládání nového materiálu. Překvapující novinkou, kterou nikdo nečekal a do poslední chvíle o ní ani nikdo z nás nevěděl je nominace na cenu hudebních kritiků Anděl v kategorii hard and heavy za album Záškuby chaosu. Cenu jsme sice nezískali, ale vlastně, kdo o ní stál. Spokojenost byla i s nominací. Na podzim je v plánu další tour ve společnosti SY, tentokrát směr Anglie. Během léta odehráváme spoustu festivalů, čtyři akce společně s texaskou thrash grind sebrankou TURBOKRIEG, kde působí za bicími nástroji Frank z P.L.F. Z důvodu závažných rodinných problémů a také velmi mizerné komunikativnosti ostrovní scény je nakonec plánované turné zrušeno. Také plánovaná studiová session na split s americkou power violence smečkou SIDETRACKED a další split se slovenskou legendou ABORTION je po zralé úvaze posunuto až na únor 2013. Je domluveno a potvrzeno další vystoupení na americkém Maryland Death Festu v roce 2013.

A opět jsou lidé nuceni chytat za hlavu, pokoušet se zastavit krev valící se jim z uší, přes tváře se jim míhá stín šílenství…ksakru, jak dlouho to ještě potrvá?

Added: 19.02.2017, martin