Už jsme doma na festivalu MikuLOVE oslaví „čtyřisítku na krku“, pogratuluje i americká hudebnice Amy Denio

Na letošním, dvacátém (plus pátém), ročníku hudebního festivalu MikuLOVE, který proběhne 29. a 30. srpna v malebném srdci jižní Moravy v areálu letního kina v Mikulově, oslaví své 40. výročí kapela Už jsme doma. Na speciálním koncertě této legendy naší alternativní hudby zazní nejen průřez písněmi z celé historie, z valné části běžně nehranými, ale také si pozve na pódium několik hostů – například Petra Vášu, Jakuba Čermáka (aka Cermaque) nebo americkou multiinstrumentalistku Amy Denio. Kapela také pokřtí album Best of – Čtyřisítka na krku, které vydá domovské vydavatelství Indies MG. Vedle hostování na koncertu Už jsme doma, se kterými ji pojí dlouholeté přátelské vazby, Amy Denio ze Seattlu zahraje na akordeon a saxofon při samostatném koncertu. Festival MikuLOVE navazuje dramaturgií a podtitulem Festival nepopulární hudby na dvacetiletou tradici přehlídky Eurotrialog pořádanou hudebníkem, promotérem, fotografem a dobrou duší alternativní hudby Romkem Hanzlíkem. U zrodu Eurotrialogu stála také kapela Už jsme doma a její frontman Miroslav Wanek, který je nyní dramaturgem MikuLOVE. Celkem během dvou dní letos zahraje přes dvacet kapel a hudebníků, například Hudba Praha, Kubo Ursiny & Provisorium ze Slovenska, J.H.Krchovský & Krch-Off Band, WWW NEUROBEAT, Budoár staré dámy, Vladivojna La Chia, Xavier Baumaxa, Beata Bocek nebo z Japonska Nu-Boycott. V mikulovské synagoze vystoupí sólově Bára Zmeková. Koncerty doplní projekce filmu, dvě výstavy fotografií Karla Šustera, fyzická poezie Petra Váši, slam poetry nebo dětské divadlo. Návštěvníkům bude k dispozici stanové městečko a veškerý festivalový servis včetně bohatého občerstvení. Více informací na www.miku-love.cz. Vstupenky za zvýhodněnou cenu jsou k dostání v síti GoOut.
S Amy Denio, která je duší improvizátorka a překypuje fantazií, energií a aktivitou, pojí s Už jsme doma dlouholetý pevný vztah. „Je zajímavé, že její album vyšlo v roce 1987. Tedy dva roky po založení Už jsme doma, protože v Teplicích v té době byla Amy velmi dobře známá a byla na začátku jednoznačně jednou z našich silných inspirací. Někdy v polovině devadesátých let se objevila na koncertě Už jsme doma v Seattlu a od té doby patří mezi naše nejbližší přátele,” vysvětluje pozvání Amy Denio na festival frontman Už jsme doma Miroslav Wanek. Multiinstrumentalistka hraje po celém světě a to nejen svoji hudbu, ale také jako členka mnoha různých uskupení nebo jako partnerka avantgardních hudebníků, například Freda Frithe nebo skupiny Danubians. Vyučuje ale také zpěv, aranžuje indickou hudbu, podniká hudební exkurze do jihoamerické hudby, zpívá alikvotní hudbu a je členkou kapely Kultur Shock, která vychází z hudby Balkánu. V 80. letech založila Tiptons Sax Quartet a později také skupinu Tone Dogs, jejíž první album bylo nominováno na cenu Grammy. „Píše hudbu pro divadla, spolupracuje na choreografii tanečních divadel a má mnoho dalších aktivit,” doplňuje Wanek.
Letos na jaře to bude přesně 40 let, co v Teplicích vznikla skupina Už jsme doma. Za dobu své existence skupina odehrála více než 3000 koncertů ve více než 40 zemích celého světa, nejčastěji USA, Japonsko, Francie a Polsko. Nahrála 8 řadových alb a její písně jsou součástí desítek kompilací na celém světě, někdy i ve velmi raritních destinacích jako třeba Východní Timor. Kapela spolupracovala také s loutkovým divadlem Buchty a Loutky nebo s animovaným filmem, např. při seriálu Krysáci nebo na filmu Fimfárum. Jejich hudba se objevila např. ve filmu Knoflíkáři. Čas od času se Už jsme doma věnují různým fúzím s blízkými muzikanty, na albu Moravian Meeting je zaznamenán koncert se zpěvákem skupiny The Residents Randy Rosem a došlo i k fúzi se skupinou Hradišťan nebo anglickými Renaldo and the Loaf. Několikrát Už jsme doma také spolupracovali se symfonickým orchestrem.
K dalším potvrzeným jménům festivalu MikuLOVE 2025 patří Hudba Praha, Tygroo, Kubo Ursiny & Provisorium (Slovensko), J.H.Krchovský & Krch-Off Band, WWW NEUROBEAT, Budoár staré dámy, mmnk, Vladivojna La Chia, Lament, Xavier Baumaxa, Beata Bocek, Pole, Čtvrt na smrt, Choroš, Souvrat, Schrödingerova kočka a navíc Bára Zmeková solo v synagoze. V rámci doprovodného programu vystoupí například Petr Váša, který poprvé představí v městském kině své fyzické básnictví ve spojení s videoprojekcí. Fotograf Karel Šuster vystaví své snímky U Zajíce a přímo v areálu festivalu. Rodiny s dětmi se mohou těšit na dětské divadlo a hřiště.
Dějištěm festivalu se již popáté stane nově zrekonstruovaný amfiteátr letního kina v Mikulově, přilehlý park a další místa v tomto historickém jihomoravském městě. Návštěvníkům bude k dispozici stanové městečko a veškerý festivalový servis včetně bohatého občerstvení. Areál amfiteátru je bezbariérový.
Pořadatelství festivalu MikuLOVE převzali po domluvě s Romkovou životní partnerkou jeho přátelé a kolegové Petr Pošvic a Radim Svatoň. Festival dává prostor nekomerční - nemainstreamové hudbě, umělcům ´okrajových´ žánrů, není pouze o zvučných jménech, ale i o mladých talentech. Ve svém názvu má zvýrazněno slovo LOVE (láska) a nejde jen o slovní hříčku - jde o symbolické vyjádření ducha celého festivalu, který je o lásce k hudbě, ale i o lásce mezi lidmi, o toleranci, hledačství, o respektu k ostatním a hlavně o fantazii bez limitů, o nekonečném objevování.
Dvoudenní permanentky jsou v prodeji v síti GoOut:
• 1 590 Kč – druhá vlna do 30. 6. 2025
• 1 690 Kč – základní cena
• Děti do 15 let věku v doprovodu rodičů zdarma.
MikuLove fanouškovská sleva 15% při objednání vstupenek na klub@livermusic.cz.
Více informací na www.miku-love.cz.
Spolupráce na realizaci: Městský úřad Mikulov, Mikulovská rozvojová. Festival je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje, Města Mikulova, Státního fondu kultury ČR, Nadace OSA, Nadace Český hudební fond, Nadace Život umělce a Japan Foundation.
Podrobnější historie Už jsme doma:
Kapela vznikla z podhoubí vyrostlého kolem rovněž teplické skupiny FPB a která byla pro mnoho začínajících hudebníků velkým vzorem. A právě FPB pozvali tyto úplné nováčky na koncert na pražském parníku Vltava, kde začátkem července roku 1985 odehrála skupina Už jsme doma svoje první veřejné vystoupení. V tom samém roce se uskutečnil ještě jeden koncert a to v Teplicích pod názvem Koncert straněných skupin. Právě zde došlo k návrhu členů UJD směrem k Miroslavu Wanekovi, aby s nimi začal hostovat a napsal jim texty.
Během několika dalších měsíců Wanek ve skupině nejen hostoval, ale stal se jejím členem a nakonec i uměleckým vedoucím a výhradním textařem. Až do revoluce pak kapela odehrála asi 15-20 koncertů, převážně ovšem ilegálních. Výjimkou byly koncerty v pražských klubech Chmelnice nebo Opatov, kde se tou dobou formovala alternativní scéna, jejíž součástí se UJD velmi rychle stali. Po revoluci přišla nejprve nabídka na natočení první desky (Globus) a také na první zahraniční koncerty, nejprve v Německu a vzápětí do Francie, Holandska, Švýcarska a Itálie. Během dvou let objela kapela celou Evropu a velmi rychle se stávala součástí avantgardní evropské scény, navázala přátelství s kapelami The Ex, Magma, Dog Faced Herrmans a dalšími. V roce 1992 odjeli poprvé do USA jako součást kulturní delegace. Zde se setkali se svými největšími idoly, skupinou The Residents, se kterou dodnes udržují ty nejbližší přátelské styky. V následující době odehráli v USA více než 800 koncertů a procestovali téměř všechny americké státy. I zde navázali přátelství s mnoha americkým kapelami, na prvním místě se skupinou Idiot Flesh, později přejmenované na Sleepytime Gorilla Museum a také se skupinou Pere Ubu nebo Chrome, Legendary Pink Dots a Gogol Bordello, a s hudebníky jako Amy Denio, Jello Biafra, Ego Plum a mnoha dalšími.
Vloženo: 28.05.2025,
martin