MARIAN FRIEDL A JEHO ''PÍSEŇ ZEMĚ''



novinka

PÍSEŇ ZEMĚ je společný hudební projekt etnomuzikologa a multiinstrumentalisty MARIANA FRIEDLA a vyhledávaných interpretů tradiční hudby Beskyd – kapely RUKYNADUDY a folklorního souboru GRUNIK. Hlavní iniciátor a duchovní otec alba, Marian Friedl, jím vypráví příběh paměti krajiny jedné oblasti Moravskoslezských Beskyd. Je to příběh hor kdysi porostlých neprostupnými pralesy, které postupně osidlovali a zúrodňovali moravští rolníci a karpatští pastýři. Dali tak vzniknout specifické horské kultuře i bujnému životu a krajině s rozsáhlými horskými pastvinami a dalekými výhledy. Nakonec však zmizela tato kultura i život z ní plynoucí a krajina byla znovu opuštěna a zalesněna. Tuto historii připomínají již jen lesní polany a lokální paměť, nebo také staré písně a hudební nástroje v rukou současných muzikantů na tomto albu. Album bylo natočeno během tří dnů hluboko v horách na místech, odkud jeho písně pocházejí, a kam se všichni zúčastnění sešli, aby si tuto hudbu nejen zahráli a zazpívali, ale na chvíli také odžili a přiblížili starý příběh této krajiny. Lidské osudy spjaté s těmito končinami při poslechu alba doslova ožívají před očima a na chvíli máme pocit, že nám tuto píseň zpívá samotná země. A přesně to je posláním tohoto alba.



Nahrávka byla pořízena v exteriérech ve spolupráci se zvukovým mistrem Milanem Cimfem a mobilním studiem Sono Expedition. Mix provedl Milan Cimfe a Adam Karlík ve studio Sono Records a mastering provedl tamtéž Adam Karlík a Pavel Karlík. Autorem grafického návrhu obalu je Jakub Spurný ze Studia Najbrt, fotografie pořídil Dušan Tománek. Album je ve fyzické i digitální distribuci společnosti SUPRAPHON a je též k dispozici na CD, mp3 a wav v e-shopu na stránkách ANIMAL MUSIC.

MARIAN FRIEDL je všestranný hudebník, producent, pedagog a přední odborník na tradiční hudbu a nástroje oblasti Moravskoslezských Beskyd. Jeho zájem o archaické formy tradiční hudby Karpat a jejich propojení se soudobou hudbou zachycuje řada kompaktních disků. Například Jitka Šuranská Trio: Divé husy (Indies Scope 2016), Jiří Slavík: Mateřština (Animal Music 2017), Beránci a vlci (Indies Scope 2017), sólový projekt Beskydská Odysea (Indies Scope 2019) aj.

Kapela RUKYNADUDY z Frenštátu pod Radhoštěm má pět stálých členů a zabývá se hrou na tradiční hudební nástroje Beskyd v sestavách majících předlohy v reálných podobách známých z minulosti či z dalších karpatských regionů. Styly hry se pohybují mezi póly archaické rekonstrukce a world music. Kapela vydala v roce 2014 své profilové album Písně Hukvadlských Beskyd a rovněž účinkuje ve world music projektu „Beránci a vlci“.

Folklórní soubor GRUNIK z Ostravice založila v roce 1981 sběratelka a choreografka Věra Šejvlová, která by se letos dožila sta let. Díky jejím četným terénním výzkumům písní a tanců žije část tradiční kultury z údolí Ostravice a přilehlé beskydské oblasti dodnes. Zpěvy souboru GRUNIK jsou zachyceny například ve filmu Želary či na albu „Zvon“ Ivy Bittové stejně jako na sólovém albu souboru, které vyšlo pod názvem „Ozvěny“ na labelu Animal Music v roce 2014. Podobně jako album „Píseň země“ byly i „Ozvěny“ pořízeny na louce v srdci beskydských hor.

Koncertní křest alba PÍSEŇ ZEMĚ proběhne dne 30. listopadu 2019 v Ostravici v hotelu Freud u příležitosti nedožitých 100. narozenin zakladatelky souboru GRUNIK Věry Šejvlové.


Vloženo: 26.11.2019, martin

Související fotografie