David Koller, Richard Müller a Viki Olejárová zpívají Kryla v písni k filmu Amnestienovinka

Krylova Pasážová revolta je titulní písní filmu Amnestie, který vstoupí do kin 14. listopadu, u příležitosti 30. výročí Sametové revoluce. Na její klip se můžete podívat zde:Pasážová revolta v podání Davida Kollera, Richarda Műllera a Viki Olejárové vznikala poněkud netradičním způsobem. Nejdříve se natočil klip a až pak se ve studiu nahrávaly vokály.

„Nejprve celou písničku nazpívala Viki Olejárová. Pak jsme s Davidem na její písničku vlastně dělali playback. Když se dotočil film, každý finálně natočil svůj part," popisuje Richard Műller. „Celý koncept vymyslel Maroš Hečko, jeden z producentů filmu. Přišel už za námi s tím, že by rád udělal právě tuto konkrétní písničku symfonicky a že chce do ní i zkomponovat tóny Smetanovy Vltavy. Když vyslovil toto spojení, vůbec jsem neváhal. Bylo mi jasné, že právě u tohoto chci a musím být. Byla to rychlá, příjemná a doufám, že i užitečná práce!"

Viki Olejárová doplňuje: „S Davidem jsme už zpívali společně jednu Krylovu píseň na koncertu pro Jána Kuciaka a Martinu v Bratislavě. Po čase se mi ozval, jestli bych neměla chuť s ním a s Richardem Müllerem nahrát titulní píseň k filmu Amnestie. Šlo o Pasážovou revoltu. Okamžitě jsem souhlasila, protože Kryl, Müller a Koller jsou legendy a moje srdcovky! Bylo mi ctí, na tomto projektu spolupracovat. Nikdy jsem neslyšela Krylovu píseň v tak velkolepém provedení. Husí kůži jsem měla skoro celé nahrávání... Když jsem pak slyšela výsledek, dojalo mne to. Jsem velmi ráda, že se na tvorbu Karla Kryla nezapomíná, ale zároveň musím dodat: dělejme všechno pro to, aby jeho písně už nikdy nebyly aktuální!"

Za aranžmá s romanticko-symfonickém provedení stojí hudebník Nikolaj Nikitin, zpěváky doprovází Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu s dirigentem Peterem Valentovičem. Ve skladbě zazní i motivy ze Smetanovy Vltavy a Vyšehradu. Vydává Universal Music.

Československý koprodukční film režiséra Jonáše Karáska na motivy knihy Radovana Dunaje Amnestia, ktorá rozpútala peklo, představí v hlavních rolích Aňu Geislerovou, Marka Vašuta, Natálii Germani, Norberta Lichého, Romana Luknára, Marka Majeského, Jána Jackuliaka, Martina Havelku či Janu Oľhovú.

Uvedení snímku Amnestie budou doprovázet ještě i další s ním spojené události: vernisáž naplánovaná na 17. listopadu do pražské Lucerny otevře výstavu děl uznávaného malíře Jozefa Danglára Gertli a stejnojmenná kniha Amnestie s podtitulem Svoboda jako tlustá čára za minulostí vyjde v polovině října v nakladatelství Slovart.

Amnestie, která se z části natáčela přímo v autentickém prostředí Leopoldova a ve věznici v Mladé Boleslavi, točilo se i v Praze v Národním divadle nebo v bytě Václava Havla, přinese na plátna největší vzpouru ve vězeňské historii Československa. Film se dramatickou dobu plnou změn dívá jinak, než by mohli diváci očekávat - příběhem jednoho z vězňů z prostředí věznice pro nejtěžší případy v Leopoldově.

Film Amnestie v kinech od 14. listopadu 2019.

Distribuce Bontonfilm.


Added: 23.08.2019, martin

Related photos