Iniciativa Za živou hudbu připravuje demonstraci, kterou vyjadřuje nesouhlas se současnými kroky vládních institucí směrem k živé hudbě a v pondělí na Staroměstském náměstí nabídne další možnost řešení krize v hudebním sektoru



novinka

Kritická situace na hudební scéně v posledních dnech eskaluje a bez jasných podmínek hrozí kolapsem. Srozumitelná pravidla a řešení pro živou hudbu, je cíl inciativy #zazivouhudbu, která svolává Demonstraci Za živou hudbu! aneb Nechte živou hudbu hrát! na pondělí 27. července 2020. Hudební sektor přišel kvůli opatřením proti koronaviru jako první o práci a dodnes nevidí světlo na konci tunelu. Není jasné, od kdy bude možné pořádat větší hudební akce ani za jakých podmínek.

Aktuálně jsou zakázány akce nad 1 000 osob a není jasné, kdy to bude jinak a za jakých opatření. V posledních dnech jsme se v České republice stali svědky bezprecedentních a nekoordinovaných kroků, kdy připravené akce, jako například NeFestival Colours of Ostrava, byly zrušeny z minuty na minutu na základě zákona o ochraně veřejného zdraví nekompetentní mocí úředníků. Epidemiologové, politici i média šíří všeobecný strach a vzbuzují nedůvěru ke kulturním akcím, a proto se neprodávají vstupenky.

Vláda omezila svobodu podnikání 130 000 lidí z oblasti hudby, mezi které patří umělci, autoři, dramaturgové, promotéři, festivaly, kluby a aktivity hudebního sektoru běží jen na 15 %. Na Staroměstském náměstí tak společně 18:45 vyjádří nespokojenost.

“Všichni si velmi dobře uvědomujeme situaci, která tady je. Ale potřebujeme vědět, že vyhlašovaná opatření jsou na základě jasného plánu a za jasně daných parametrů. Potřebujeme jasnou odpověď, kdo tuto situaci řídí? Uvědomuje si někdo, že ve stínu události minulého týdne v MSK, ve čtvrtek dopoledne pan ministr Vojtěch řekne, že zvažují s epidemiology, jak budou plošná opatření vypadat, s dovětkem, počkejte si do zítra… Ale jak se v tu chvíli cítili ti, kteří byli tak odvážní a svou naplánovanou akci na víkend již ráno začali stavět a na místě připravovat. Nikdo by nechtěl být v jejich kůži. A k tomu přidám jen dnes vydaná čísla, která ukazují počet hospitalizovaných v jednotlivých měsících, 21.4. – 412, 21.5. – 150, 21.6. - 130, 21.7. – 141. Který je ten správný a určující parametr? Aktuální počet pozitivně testovaných bez příznaků, s příznaky, nebo počet hospitalizovaných? Kdo nám to může zodpovědět?” ptá se Jana Heřmánková, koordinátorka iniciativy Za živou hudbu.

Hudební sektor bude po vládě vyžadovat mimo jiné vytvoření jasného plánu epidemiologických opatření pro hromadné akce, přípravu dlouhodobého rozvolňování a případně opětovné zavádění hygienických opatření proti šíření viru SARS-CoV-2. Přislíbena byla také finanční podpora pro pracovníky v oblasti kultury, mezi požadavky tak bude i co nejrychlejší spuštění programu COVID-KULTURA. Více informací v přiloženém dopisu Úřadu vlády ČR.

#zazivouhudbu iniciuje Česká obec hudební
Volné sdružení prosazující zájmy 130 000 lidí z oblasti populární i klasické hudby, s nimi spjatých služeb a zahrnujících: umělce, autory, dramaturgy, promotéry, festivaly, kluby, hudební publicisty a odborné technické profese. Ty všechny zasáhla krize spojená s pandemií COVID-19 a jsou nuceni čelit existenčním problémům. Cílem #zazivouhudbu je odvrátit zhroucení české hudební scény a pomoci lidem, kteří se ze dne na den ocitli bez práce.
Česká obec hudební byla svolána proexportní kanceláří SoundCzech, ta spadá pod Institut umění – Divadelní ústav. Iniciativy se účastní: Asociace dramaturgů v audiovizi (ADA), Asociace nezávislé hudby (ANH), Asociace promotérů a producentů v oblasti kultury (APPOK), Asociace výrobců hudebních nástrojů (AVHN), Brněnská asociace clubové hudby (BACH), DILIA, Festivalová asociace (FESTAS), INTERGRAM (nezávislá společnost výkonných umělců a výrobců zvukových a zvukově obrazových záznamů), Music managers forum (MMF - CZ), Ochranný svaz autorský (OSA), Platforma českých nezávislých výrobců zvukových záznamů, z. s., Svaz autorů a interpretů (SAI).


Vloženo: 24.07.2020, martin

Související fotografie