V listopadu vyjde nové album Dagmar Voňkové ''Archa''



novinka

Legendární a nezaměnitelná zpěvačka, kytaristka a skladatelka Dagmar Voňková přijala v roce 2018 pozvání Petra Ostrouchova, který pro ni připravil k životnímu jubileu unikátní koncert v pražském Divadle Archa. Voňkovou, vystupující celý život sólově, obklopil kapelou složenou z výjimečných hudebníků především jazzové scény, jimž svěřil i aranžmá jednotlivých skladeb. Společně opatřili starší i novější písně Dagmar Voňkové barevným zvukem, rytmickými pulsy, nápaditou improvizací a také mnohohlasým zpěvem. Voňková se zde představila ve vynikající formě a připravila se svými spoluhráči nadšenému obecenstvu jedinečný zážitek. Koncert, který se uskutečnil 4. listopadu 2018 v rámci festivalu Struny podzimu, byl zaznamenán a Animal Music jej nyní vydává na albu příznačně nazvaném „Dagmar Voňková: Archa“. Voňková na albu přináší výběr svých nejlepších písní, počínaje klasickými kusy „Chlapci na tom horním konci“, „Ej, po poli jsem chodila“ nebo „Tobě“ až po nejnovější skladby z alba „Hostina“ (2017) a dokazuje opět, jak svou tvorbou, tak podmanivou interpretací, že na české scéně je stále výjimečnou hudební osobností.

„All-stars“ kapelu tvoří klavíristka a zpěvačka Beata Hlavenková (nositelka cen Anděl v kategorii sólová interpretka za album „Sně“ a v kategorii jazz za album „Theodoros“), violoncellistka a zpěvačka Dorota Barová (nositelka ceny Anděl v kategorii jazz za album „Iluzja“), její spoluhráči z kapely Vertigo – trumpetista Oskar Török a saxofonista a klarinetista Marcel Bárta (Vertigo je dvojnásobným nositelem ceny Anděl v kategorii jazz za alba „Metamorphosis“ a „Daleko“), kontrabasista Jiří Slavík (nositel ceny Anděl v kategorii world music za album „Mateřština“), vyhledávaný bubeník Miloš Dvořáček, hráč na mnohé folklorní nástroje Marian Friedl (nositel ceny Anděl v kategorii folk za album „Beránci a vlci“) a kytarista a producent Petr Ostrouchov (autor filmové hudby šestkrát nominovaný na Českého lva, producent úspěšného alba Vladimíra Mišíka „Jednou tě potkám“, oceněného letos šesti Anděly). Speciálním hostem koncertu byla zpěvačka Lenka Dusilová. Koncertní záznam pro album smíchali Milan Cimfe a Petr Ostrouchov ve Studiu Sono, obal alba je dílem grafičky Zuzany Lednické ze Studia Najbrt.

Album vychází (na CD a digitálně) 13. listopadu 2020 v distribuci společnosti Supraphon a bude k dispozici též v e-shopu Animal Music na www.animalmusic.cz.

Dagmar Voňková se na české hudební scéně objevila v 70. letech jako členka volného sdružení Šafrán, tedy v hudebním undergroundu, mezi umělci nepohodlnými minulému režimu, kteří pouze nesnadno vydávali své nahrávky. Proslavila se jak unikátní hrou na kytaru a expresivním zpěvem, tak svébytným přístupem k tvorbě písní, vycházejících často z lidových motivů. V 80. letech vydala dvě přelomová alba „Dagmar Andrtová-Voňková“ (1986) a „Živá voda“ (1989) a okamžitě zaujala i zahraniční publikum. Vystupovala na festivalech po celém světě, populární je dodnes například v Japonsku. V 90. letech navázala albem „Voliéra“ (1996), několika kolekcemi, vydáním živých snímků z dánského Skagenu na albu „Dagmar Andrtová“ (1996) a zahraničními vydáními svých alb. Po roce 2000 vyšla alba „Slunci ležím v rukou“ (ve spolupráci se Zdeňkem Zdeňkem, 2008) a „Hostina“ (2017). Nakladatelství Galén vydalo v roce 2010 sbírku textů a básní Dagmar Voňkové „Listí“. Publicista Jiří Moravčík výstižně charakterizoval osobnost Dagmar Voňkové takto: „Znát dávní pohané kytaru, hráli by na ni určitě jako Dagmar Voňková. Překotně trhavě, v touze vykřičet se, vytěsnit ze sebe žal i nezvladatelné emoce nebo naopak sotva slyšitelně, jemnými dotyky rozeznívat struny, jako když se trhá pavučina, a kolébat tak sebe i své blízké, ale i právě příchozí. Bez jakýchkoliv pravidel, z hloubi své duše a v sounáležitosti s vlastním rozpoložením“.


Vloženo: 29.10.2020, martin

Související fotografie