Co dělat před Colours of Ostrava? Užít si Festival v ulicích v centru zdarma nebo objevovat hudbu na konferenci Czech Music Crossroadsnovinka

Ostrava, 18. června – Severomoravská metropole nebude žít v týdnu festivalu Colours of Ostrava (16.–19. července) pouze touto velkou hudební událostí. Již 14. a 15. července zde proběhnou dvě akce, které se již staly či se stávají pevnou součástí týdne s Colours of Ostrava – tzv. Colours Weeku. Tou větší je Festival v ulicích, který po oba dny oživí centrum Ostravy koncerty, divadlem, filmy, workshopy či programem pro rodiny s dětmi. Vstup je zdarma. Druhou akcí, která letos poprvé potrvá dva dny, je mezinárodní showcasová konference Czech Music Crossroads. Ta do Ostravy přivede přední hudební odborníky, pořadatele, publicisty či agenty z celého světa a zároveň na odpoledních a večerních koncertech představí to nejzajímavější z hudby České republiky, a nově také Slovenska a Polska. Pro mimoostravské zájemce o jednu či obě akce pořadatelé Colours of Ostrava připravili stanové městečko v areálu Slezskoostravského hradu, které bude letos otevřené od úterý 14. července.

Festival v ulicích s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem, Vlastou Redlem, ohňovou show i kouzelníky

Letos se Festival v ulicích vrátí na Masarykovo náměstí, Kuří rynek a nově i na Černou louku a samozřejmě do přilehlých ulic. „Program nabídne žánrově pestrou směs, od alternativy přes pop music až po world music či klasiku,“ říká na úvod ředitelka festivalu Petra Hradilová. Vystoupí například Vlasta Redl s kapelou a Jiří Pavlica s Hradišťanem, Jiří Stivín, Beata Bocek, Lucie Redlová nebo Žamboši. Představí se ale také vycházející hvězdy české a slovenské popmusic Elis a Martin Harich, těšit se můžete i na moderní reggae v podání Cocomana, balkánskou party Cirkusu problem či špičkovou alternativu formace Dva.

Hlavní hudební scéna se bude nacházet na výstavišti Černá louka, na místě, kde před lety stávala scéna Colours of Ostrava. Další menší pódia pak budou na náměstích v samotném centru města, jedno z nich bude ve spolupráci s Divadlem loutek také v amfiteátru tohoto divadla. „Na Černé louce zahraje mnoho unikátních kapel z celého světa, které se o několik dní později objeví na oblíbené Drive Stage na Colours of Ostrava,“ upřesňuje Petra Hradilová. Návštěvníci tak uvidí britskou dvojici míchající blues s beatboxem Heymoonshaker, Coco and the Butterfields, pohrávající si beatboxem, folkem a hip hopem, australskou hudební smršť The Crooked Fiddle Band, nizozemské rock-punkové Bazzookas nebo vynikajícího izraelského hráče na kamanche Marka Eliyahu.
„Na Masarykově náměstí se objeví také tradiční stan ArcelorMittal Tanec pro život , kde budou moci lidé vytancovat peníze na charitativní účely, nebo stage Hitradia Orion zaměřená na mladé. Zajímavé workshopy tam chystá také Ostravské muzeum,“ dodává Hradilová. Novinkou se stanou scény v Evangelickém kostele na Českobratrské ulici a v kostele na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě-Přívoze. Ty nabídnou koncerty na pomezí alternativní, meditativní i vážné hudby. Půjde o jedinou zpoplatněnou část festivalu, vstupné však bude jen symbolické a bude v plné výši věnováno na charitu. Zbytek programu je již tradičně díky partnerům festivalu přístupný zdarma.

Na své si přijdou také milovníci divadla, filmu, tance či ohňových show. „Nabídneme třeba strhující představení Alenka, se kterým přijede soubor Amanitas. Jde o vizuálně zajímavou podívanou na motivy Alenky v říši divů, jehož součástí bude i ohňová show,“ upřesňuje Petra Hradilová. Tradiční hudební uličku letos nahradí hudební náměstíčko, na kterém se bude koncertovat a kde budou probíhat hudební workshopy. Zajímavý program si připravili i studenti Střední umělecké školy Ostrava. U Divadla loutek vznikne Japonská zóna, kde si lidé budou moci seznámit s japonskou kulturou, hudbou, divadlem i bojovým uměním. „Před klubem Cooltour chystáme Cinema stage a promítání animovaných studentských filmů, které jako ohlasy mezinárodního filmového festivalu Opavský páv přivezou studenti audiovizuální tvorby Slezské univerzity,“ doplňuje Petra Hradilová. V ulicích města se budou pohybovat divadelníci s originálními skeči, umění mikromagie přiblíží přímo v ulicích v bezprostřední blízkosti diváků kouzelníci. Návštěvníci si budou moci také vyzkoušet hru v podobě geocachingu, který je provede po zajímavých ostravských místech.

„Dění ve městě samozřejmě mohou doplnit i lidé sami. Vyzýváme tak všechny buskery, kteří se chtějí zapojit. Vyhrazujeme si pouze právo je odmítnout, pokud by rušili oficiální program,“ uzavírá Petra Hradilová.

Více informací a přesný program na http://www.csmusic.cz/action-6569-festival-v-ulicich-2015-ostrava.

Generální partner Festivalu v ulicích: ArcelorMittal Ostrava. Za podpory statutárního města Ostrava. Hlavní partneři: Česká spořitelna a Radegast.

Czech Music Crossroads: Ida Kelarová, Tara Fuki i osobní setkání s mezinárodními odborníky

Druhý ročník showcasového festivalu a konference Czech Music Crossroads se letos rozšíří na dva dny, 14. a 15. července, a přesune se do nově zrekonstruovaných prostor Dolu Hlubina v Dolních Vítkovicích. Odpolední a večerní koncerty nabídnou výběr kapel nejen z České republiky, ale i ze Slovenska a ze slezského regionu v Polsku. Jednotlivé účinkující vybrali odborníci a publicisté ze tří zemí. Z České republiky tak zahrají Ida Kelarová, Tara Fuki, Kalle, Ladě, Musica Folklorica & Veronika Malatincová, Beata Hlavenková a kapela Muff. Ze Slovenska přijedou Banda, Talent Transport a Walter Schnitzelsson, z Polska pak Qferau+Zora, hipiersoniK a Gooral. Letošní novinkou je vyhlášení dvou cen - Czech Music Crossroads Award udělí nejlepší kapele zahraniční a domácí odborníci, zatímco o Ceně publika Czech Music Crossroads rozhodnou svými hlasy návštěvníci.

„Prioritou Czech Music Crossroads je pomoc českým hudebníkům, a to nejen těm, které porota vybrala na showcasové koncerty. Všem ostatním totiž Crossroads může posloužit jako unikátní studijní stáž. Program je sestaven tak, aby poskytl co nejširší know-how,” vysvětluje moderátor panelových diskuzí Petr Dorůžka. K lektorům patří například jeden z nejrespektovanějších světových odborníků Gerald Seligman. Producent s mnohaletou zkušeností a bývalý ředitel veletrhu WOMEX ve svém workshopu poradí začínajícím umělcům, jak vytvořit “příběh” pro tiskové materiály, plakáty i CD obaly. Samostatnou částí je blok Jak uspět na globálním trhu, prezentace mediálních platforem i showcasových festivalů otevřených českým hudebníkům – od Španělska přes Francii až po zmíněný WOMEX. Johannes Theurer z Berlína představí nekomerční hitparádu World Music Charts Europe, Dubi Lenz vysvětlí šance českých jazzmanů na festivalech v Izraeli, Martina Laab z Vídně bude prezentovat dynamický projekt Rakouských cen world music, který by mohl českým institucím posloužit jako vzor.

Novinkou konferenční části je možnost tzv. „speed datingu” – tedy šance pro kapely, manažery či vydavatele se osobně setkat s kýmkoli z přítomných zahraničních profesionálů, poskytnout svoji hudbu zahraničním festivalům a vyměnit si kontakty. V nabídce jsou odborníci z New Yorku, Barcelony, Tel Avivu, Londýna i ostravských Colours. Individuální schůzku je možné si dohodnout na e-mailu: crossroads_media@colours.cz, seznam je k dispozici na webových stránkách.

Druhý ročník Czech Music Crossroads dostal podtitul SilesianRoots: Music from Czech, Polish and Slovakian border regions. „Letošní mezinárodní charakter vychází z plánované východoevropské hudební platformy, která by měla vyvrcholit společnou prezentací hudby těchto zemí na podzimním veletrhu WOMEX v Budapešti,” upřesňuje ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová.

Garantem hudebního výběru Polska se stala Martyna Markowska z Instytucji Kultury Katowice. Hudební výběr Slovenska koordinovala Shina ze skupiny Longital se svým týmem: Daniel Salontay (Slnko Records), Oliver Rehák (hudební publicista), Juraj Kušnierik (hudební publicista), Michal Kaščák (ředitel festivalu Pohoda), Jana Polnishová (festival WavesWien-Bratislava, Wilsonic), Jarmila Vlčková (shiraz.sk, world-music export SK) a Alexander Čerevka (PR manager). Za Českou republiku je to pak „Porota Sedmi statečných” za přispění dalších publicistů: Zlata Holušová (ředitelka Colours of Ostrava), Petr Dorůžka (hudební publicista), Josef Ostřanský (hudebník), Ondřej Bezr (hudební publicista), Michal Schmidt (dramaturg festivalu Folkové prázdniny Náměšť nad Oslavou), Maxim Horovic (hudební publicista) a Tomáš Kočko (hudebník, producent).

Vstupné na konferenci je 50 Kč a zahrnuje veškeré materiály, CD sampler i občerstvení, na všechny večerní showcasové koncerty pak 100 Kč. Pro studenty, kteří se předem akreditují na konferenci (a přijdou na ni) i na showcase (a prokážou se studentskou kartou ISIC), je konference a showcase zdarma. Konference probíhá po oba dny od 10 do 13 hodin, showcasové koncerty na dvou pódiích začínají již ve 14.30 a v úterý končí v 21.15, ve středu v 17.15 hodin.

Více informací, přesný program i možnost registrace na www.crossroads.colours.cz.

Czech Music Crossroads pořádá festival Colours of Ostrava za podpory Ministerstva kultury České republiky, města Ostravy, Moravskoslezského kraje, agentury Czech Tourism, Českých center, Czech Bureau Convention a Polského institutu. Generální partner: ArcelorMittal Ostrava. Hlavní partner: Česká spořitelna.


Added: 18.06.2015, martin

Related photos